Správy z vášho kraja:
30. 03. 2018 15:39 , článok bol aktualizovaný 30. 03. 2018 18:41 | PREŠOV/TASR

Takto vyzerali krížové cesty v Prešove, Nitre a Trebišove

Dramatický príbeh Veľkej noci stvárnili dobrovoľníci z farnosti Prešov - Nižná Šebastová a z neziskovej organizácie Oáza.

Krížová cesta v Prešove.
Krížová cesta v Prešove. Foto: TASR
Krížová cesta v Prešove.
Krížová cesta v Prešove.
Krížová cesta v Prešove.

Na autentické zobrazenie Živej krížovej cesty sa prišlo pozrieť na Veľký piatok do centra Prešova niekoľko tisíc divákov. Dramatický príbeh Veľkej noci stvárnili dobrovoľníci z farnosti Prešov - Nižná Šebastová a z neziskovej organizácie Oáza - nádej pre nový život.

Štrnásť zastávok

Biblické udalosti so 14 zastaveniami na poslednej ceste života Ježiša Krista znázornilo okolo 60 účinkujúcich. Predstavenie sa začalo odvíjať pred mestskou radnicou Pilátovým súdom, kde Ježiša odsúdili, zbičovali, nasadili mu tŕňovú korunu.

Potom sa s ťažkým krížom v sprievode neprajníkov aj verných vydal po Hlavnej a Svätoplukovej ulici do Záhrady umenia. Po ceste mu Veronika utrela tvár a Šimon z Cyrény mu pomohol niesť kríž.

Príbeh vyvrcholil ukrižovaním, dramatickou rozlúčkou Márie so svojím synom a položením tela Krista do hrobu. Diváci vyše hodinové predstavenie ukončili potleskom a modlitbou.

S dramatizáciu udalostí Veľkej noci začali veriaci z Nižnej Šebastovej pred vyše desiatimi rokmi vo svojej farnosti. S touto myšlienkou prišiel ich vtedajší farár Peter Gombita, ktorý dnes vedie Oázu a venuje sa ľuďom v núdzi a bezdomovcom.

V priamom prenose aj cez internet

Emotívne spracovanie živej krížovej cesty v ich podaní chceli vidieť aj ostatní Prešovčania, a tak sa po dvoch rokoch presunuli do centra mesta. Predstavenie mohli záujemcovia sledovať v priamom prenose aj na internete.

Podľa vyjadrenia organizátorky Miroslavy Martonovej, scenár si postupne dotvárali podľa jednotlivých zastavení.

Príprava trvá asi dva mesiace, väčšinu kostýmov a pomôcok si vyrobili vo vlastnej réžii. Obsadili všetky ústredné postavy príbehu, je v ňom Ježiš, jeho matka Mária, Pilát, Mária Magdaléna, Veronika, Šimon, vojaci a ľud.

„Ohlasy na krížovú cestu sú hlavne pozitívne, lebo ľudia sú touto myšlienkou veľmi oslovení, môžu reálne vidieť, ako to v tej dobe vyzeralo. Ten obraz im to viac priblíži, ako keď sa iba modlia v kostole. Na druhej strane niektorí vravia, že je to až príliš násilné, alebo veľmi brutálne, ale je to vec pohľadu. Každý, kto chce, si z toho niečo odnesie," uviedla Martonová.

Záujem mali deti aj seniori

Pre účinkovanie sa nadchli všetky vekové kategórie - od detí až po seniorov. Hlavnú postavu Ježiša Krista si premiérovo zahral Matúš Jurko, ktorého želaním je sprostredkovať ľuďom, aby sa mali radi.

„Pretože ja si myslím, že Ježišovo najväčšie posolstvo bola láska. A to nám dokázal svojím krížom," povedal. O sebe prezradil, že sa v živote ešte sám hľadá. Rolu Ježiša prijal s vedomím veľkej zodpovednosti.

Divákom sa pred predstavením prihovoril pomocný košický biskup Marek Forgáč a primátorka Prešova Andrea Turčanová.

V Nitre prešli veriaci krížovú cestu ulicami mesta na Kalváriu

Veriaci z celého nitrianskeho regiónu v piatok absolvovali tradičnú pobožnosť krížovej cesty ulicami Nitry. Pobožnosť krížovej cesty sa začala pred budovou Krajského súdu. Sprievod s krížom odtiaľ putoval postupne okolo väznice, nitrianskych úradov, popri Fakultnej nemocnici až pod vrch Kalvárie. Účastníci sprievodu modlitbami prosili Ježiša o požehnanie pre trpiacich a o odpustenie hriešnikom. Po záverečnom požehnaní sa na priestranstve pred miestnym farským a pútnickým chrámom začali obrady Veľkého piatka.

V predvečer Veľkého piatka na Zelený štvrtok sa v Katedrále - Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade stretli okolo oltára so svojím biskupom kňazi pôsobiaci v Nitrianskej diecéze. V starobylej katedrále slávili Omšu svätenia olejov a obnovili si svoje kňazské sľuby. Nitriansky biskup Viliam Judák im v homílii pripomenul, že Zelený štvrtok je deň narodenín kňazstva. Počas svätej omše posvätil krizmu a požehnal dva ďalšie oleje - olej katechumenov a olej pre pomazanie chorých.

Krížovú cestu prežívali aj veriaci v trebišovskej rómskej osade

V rómskej osade v Trebišove sa na Veľký piatok konala krížová cesta, ktorú s miestnymi obyvateľmi absolvoval tunajší dekan rímskokatolíckej farnosti Jozef Gnip. Počas obradu účastníci niesli v sprievode niekoľko drevených krížov a pripomínali si z kresťanskej mytológie udalosti Veľkej noci.

„Táto rómska osada je súčasťou našej farnosti a svojím počtom veriacich je jednou z najväčších rómskych komunít. Preto tu medzi nich prichádzam, aby som im zvestoval Ježiša Krista, ktorý zomrel za všetkých ľudí," uviedol farár. Na miestnych Rómov vplývajú misijne. Do osady chodí pravidelne aj rehoľná sestrička, ktorá bola na Veľký piatok medzi svojimi veriacimi, aby ich tiež touto formou evanjelizovala. Majú tu aj svoju katechétku, ktorá učí deti v škole.

„Dnes sme im prišli prezentovať vieru prostredníctvom ukrižovaného Krista. Aby aj tu, v osade, zažili slávnosť Veľkého piatka, ktorý je pre nás, kresťanov, veľmi významný sviatok," dodal Gnip.

Dekan ďalej uviedol, že obyvatelia osady z roka na rok viacej vedia prežívať svoju vieru. Zapájajú sa do procesie, prežehnávajú sa a vedia sa modliť. „Toto je cesta, ako pomocou pobožnosti krížovej cesty nadviazať vzťah s Kristom. Dnes to cirkev robí aj takýmto spôsobom," uviedol správca farnosti.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?