Správy z vášho kraja:
31. 03. 2018 19:45 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zápis prvákov sa blíži: Niekde si už pri prvom kontakte s rodičmi pýtajú peniaze

Zisťovali sme, či je to v poriadku.

Inštrukcie k zápisu prvákov.
Inštrukcie k zápisu prvákov. Foto: TV Markíza

Blíži sa čas predškolákov. Už po Veľkej noci začnú školy zapisovať budúcich prvákov. Rodičia potrebujú na zápis občiansky preukaz a rodný list dieťaťa. Niekde vás ale môže prekvapiť požiadavka, aby ste vytiahli peňaženku. Zisťovali sme, ako je to s platením pri zápise.

 

Do redakcie sa nám ozvali stupavskí rodičia. Na stránke tamojšej školy si všimli položku - finančný príspevok 30 eur už pri zápise.

„Ten 30-eurový príspevok je príspevok na prvú knihu pre prvákov, sú v tom pracovné zošity a základné pomôcky na výtvarnú výchovu," vysvetľuje zástupkyňa pre prvý stupeň na ZŠ Stupava Ľubica Klasová.

Príspevok je vraj dobrovoľný a dieťa zapíšu aj vtedy, keď ho rodič nezaplatí. Zástupkyňa školy ale súhlasí, že formulácia na stránke je nešťastná. Rodičia majú totiž pocit, že ide o povinný poplatok. Ten sa však pri zápise brať nesmie.

„Na zápise nemôže byť povinný poplatok, ktorý podmieňuje prijatie dieťaťa. Veľa škôl ponúka takú službu, že zakúpi balíček prvých nástupných pomôcok. Škola by si mala dať pozor na to, či to nevyznie ako povinnosť, malo by to byť v duchu ponuky," hovorí Alena Petáková zo Združenia samosprávnych škôl Slovenska.

Petákova zdôrazňuje, že musí byť dobrovoľný a je len na rodičovi, či ho zaplatí, alebo pomôcky kúpi dieťaťu sám.

„Pri zápise to robíme preto, lebo vydavateľstvá nám dávajú zlacnenú cenu, aby sme ušetrili rodičom peniaze," tvrdí zástupkyňa Klasová a dodáva, že keď vaše dieťa do školy neprijmú, buď vám vrátia celých 30 eur, alebo už zakúpené pomôcky.

Rodič si môže preveriť všetko, čo sa týka nástupu dieťaťa do školy. Zápis prvákov je na to vhodná príležitosť. Aj na otázky o pomôckach pre budúceho žiaka.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?