Správy z vášho kraja:
09. 04. 2018 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Lubyová chce mladým učiteľom výrazne zvýšiť nástupný plat. Naráža na problém

Na rade je vyjednávanie. Ministerka školstva bude o motivácii pre mladých učiteľov hovoriť s odborármi aj rezortom financií.

Mnohí učitelia nemajú z čoho žiť.
Mnohí učitelia nemajú z čoho žiť. Foto: TV Markíza

Pred tabuľou sa zbohatnúť nedá, naopak mnohí učitelia majú problém vyžiť. Aj preto učenie mladú generáciu neláka. Ministerka Martina Lubyová prišla s nápadom ako začínajúcich učiteľov motivovať. Nástupný plat by sa mohol zdvihnúť o dvesto eur. Nápad však naráža na starších kolegov, ktorí odučili roky. Motivácia teraz stojí a padá na dohode.

Mladí učitelia majú nástupný plat 730 eur v hrubom vrátane príplatku pre začiatočníka. Za rovesníkmi s diplomom v iných zamestnaniach zaostávajú.

Mladých učiteľov do 30 rokov ubúda, hoci na pedagogických fakultách podľa rezortu študuje 10 000 budúcich učiteľov. Prilákať do škôl by ich mal vyšší nástupný plat. Na rade je vyjednávanie. Šéfka školstva bude o motivácii pre mladých učiteľov hovoriť s odborármi aj rezortom financií.

Štát by podľa komory učiteľov mal myslieť na všetkým pred tabuľou. Situácia v školách sa vraj zhoršuje. Problém nie je len pritiahnuť mladých, ale udržať ich v triede. Ministerka školstva tvrdí, že nie je možné motivovať mladých učiteľov bez toho, aby si nepolepšili aj starší.

Viac sa dozviete v reportáži redaktorky TV Markíza Andrey Šprochovej:

 Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?