Správy z vášho kraja:
10. 04. 2018 16:37 , článok bol aktualizovaný 10. 04. 2018 17:21 | BRATISLAVA/TASR

Drucker vyhlásil, že Matovičovi predá pozemky v Trnave

Reagoval tak na ponuku od poslanca, ktorý by ich mohol kúpiť za dvojnásobok nadobúdacej hodnoty.

Tomáš Drucker a Igor Matovič.
Tomáš Drucker a Igor Matovič. Foto: TASR

Spôsob fungovania lídra OĽaNO Igora Matoviča je, že sa snaží vytvoriť senzáciu osočovaním a fabulovaním. Potom je náročné, aby sa dotknutá osoba z toho vyviňovala, a ak sa jej to aj podarí, blbý pocit zostane.

Vyhlásil TO minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smeru-SD) v reakcii na Matovičove obvinenia, že s manželkou príliš lacno získal pozemky v Špačinciach a v Trnave.

"Je to nielen nekorektné, ale najmä škodlivé pre Slovensko a našu spoločnosť. On je možno spokojný a usmieva sa, ale nemyslím si, že robí Slovensko slušnejším. On neodhaľuje špinu, ale on ju vytvára," povedal na adresu Matoviča Drucker.

Podľa ministra šéf OĽaNO používa tieto metódy ako spôsob svojho politického prežívania. "Možno aj s cieľom vlastnej ochrany. Niekedy zo seba robí obeť, aby, keď na neho niekto zaútočí, mohol povedať, že je to preto, lebo odhaľuje špinu," myslí si Drucker.

Matovičove vyjadrenia, že jeho manželka získala pozemky príliš lacno, označil minister za absurdné. "Absolútne rezolútne to odmietam. Uvedomujem si, že som verejne činná osoba a kontrola toho, či som ja alebo moji príbuzní nadobudli nejaký majetok, je zvýšená. Myslím si však, že svoje peniaze mám právo investovať," povedal.

Podľa jeho slov to, čo sa v kauze účelovo podsúva, sú ceny daných pozemkov. "Je rozdiel, či ide o ornú pôdu určenú na poľnohospodárske účely, alebo je v územnom pláne určená na výstavbu. Je rozdiel, či má inžinierske siete alebo nie. Od toho sa odvíja aj cena," upozornil.
Ako tvrdí, mal možnosť nadobudnúť a získať nejaké podiely.

"Cena je vždy trhová aj tým, koľko ste ochotní zaplatiť, aké ďalšie náklady to bude mať a za akú cenu to budete predávať. Pozemok v Špačinciach sa predal s čiastočne vybudovanými inžinierskymi sieťami a kupec to musí dobudovať. Preto to bolo 37 eur bez DPH za m2," ozrejmil.

Na otázku, prečo v účtovej závierke firmy Logaro, ktorá patrí jeho manželke, nie sú náklady na budovanie inžinierskych sietí, Drucker odpovedal, že siete sú priebežne platené. "Je uzatvorená zmluva z roku 2016. Vzhľadom na to, že ku koncu roka 2017 prišiel kupec, ktorý ponúkol cenu, tak sa dohodlo, že momentom prevodu vlastníckeho práva budú všetky náklady uhradené," konštatoval.

 

To, že sa k týmto pozemkom dostala jeho manželka, vysvetľuje minister tým, že hľadali oblasť, kde sa dá investovať bez toho, aby tu bolo nejaké podozrenie. "Ja v tom nevidím vôbec nič zlé. Nenapadlo by ma, že niekto vytvorí takéto prepojenie. Necítim sa v konflikte záujmov," povedal.

Spoločnosť Logaro Druckerovej manželky kúpila pozemky v Špačinciach od firmy Mlynské pole. Drucker odmieta, že by mala mať niečo spoločné so spoločnosťou Rempo, ktorá mala zákazky aj na Slovenskej pošte v čase, keď ju riadil. Šéfom Mlynského poľa je syn majiteľky Rempa.

Drucker však kladne odpovedal na Matovičovu verejnú ponuku, že odkúpi od neho pozemky v Trnave za dvojnásobok toho, čo zaplatila Druckerova manželka. "Prijímam jeho ponuku, rád mu ich predám. My sme ich kúpili s cieľom dlhodobej investície. Partneri odhadovali, že možno do desiatich rokov bude zmena v územnom pláne. Ale predám ich a deklarujem, že celý zisk venujem Národnému ústavu detských chorôb. Budem rád, ak pán Matovič na to potom získa kupcov," uzavrel.

Mlynské pole: Tvrdenia Matoviča sú zavádzajúce

Tvrdenia Matoviča o tom, že Drucker a manželka Lucia nadobudli cez firmu Logaro pozemky v Špačinciach podozrivo lacno, sú zavádzajúce a majú len vyvolať senzáciu, uviedol to Dušan Dvorecký, konateľ spoločnosti Mlynské pole, ktorá Lucii Druckerovej dané pozemky predala.

"Spoločnosť Mlynské pole, s.r.o., nadobudla pozemok v obci Špačince ako ornú pôdu v priebehu roku 2014. V roku 2016, t.j. po necelých dvoch rokoch prípravných prác spojených s územnými rozhodnutiami na vybudovanie sietí na pozemku, predala naša spoločnosť po dohode zmluvných strán časť pozemkov spoločnosti Logaro, s.r.o., za cenu 10,73 eura s DPH za štvorcový meter. Táto cena bola adekvátna k stavu pozemku v danom čase, t.z. pozemok s územným rozhodnutím, ale ako orná pôda, bez sietí, bez komunikácií, chodníkov a žiadnej infraštruktúry, čo je v absolútnom rozpore s tvrdením poslanca Matoviča o stave pozemku, v ktorom sa v čase predaja nachádzal," uviedol Dvorecký s tým, že jeho firma plánovala cenu za tento pozemok na úrovni 92 eur za štvorcový meter.

Na jeseň 2017 bolo Mlynské pole oslovené miestnou developerskou skupinou, ktorá prejavila záujem o kúpu týchto pozemkov v stave, v akom sa nachádzali, teda po prekládke elektriky, vodovodu a už s právoplatným stavebným povolením na výstavbu sietí, z časti vybudovanými sieťami, dažďovou a splaškovou kanalizáciou, s prípravou telesa cesty a pripojením na existujúcu komunikáciu.

"V decembri 2017 sa uzavrela dohoda o predaji celého projektu, ktorý naša spoločnosť zastrešovala, a to za primeranú cenu v danom stave realizácie a vynaložených nákladov a uzavreli sme dohodu. Vzhľadom na to, že zatiaľ nemáme súhlas kupujúceho, neuvádzame predajnú cenu. Po odsúhlasení kupujúcim nemáme problém predajnú cenu zverejniť, avšak môžeme už teraz povedať, že ani zďaleka nedosahovala ceny prezentované pánom poslancom Matovičom," tvrdí spoločnosť Mlynské pole.

Reálne konečné predajné ceny v uvedenej lokalite, ktoré sa dajú bezproblémovo overiť, sa podľa spoločnosti pohybujú v developerských projektoch okolo 80 až 90 eur s DPH "a nie, ako úmyselne nadhodnocuje a uvádza poslanec Matovič, 130 eur s DPH".

Podľa Dvoreckého je tak jasne preukázateľné a overiteľné, že fabuláciou a úmyselným nadhodnocovaním a ignorovaním akýchkoľvek nákladov dokáže každý vytvoriť z akéhokoľvek štandardného developerského projektu senzáciu s astronomickými ziskami, ktorá nemá nič spoločné s realitou a trhovými cenami v lokalite.

"K ďalším nepravdivým vyhláseniam poslanca Matoviča uvádzame, že ja Dušan Dvorecký, konateľ spoločnosti Mlynské pole, s.r.o, nemám nič spoločné so spoločnosťou Rempo, nikdy som ju nereprezentoval ani som nebol v uvedenej spoločnosti zamestnaný. Ďalej uvádzam, že s rodinou Druckerových mám dlhoročný priateľský vzťah. Čo sa týka Roberta Kaliňáka, poznám ho, ale naposledy som ho videl zhruba pred 15 rokmi a neudržiavam s ním žiadny kontakt. Pána Jána Počiatka poznám, v roku 1996 som mu predal obchodný podiel v spoločnosti Harley Davidson Bratislava, spol. s r.o., ale nemám s ním vôbec žiadny kontakt. Pána Martina Glváča nepoznám a nikdy som sa s ním osobne nestretol," dodal Dvorecký.

SaS: Ak Druker nevysvetlí pochybnosti, musí odísť

Pokiaľ Drucker nevysvetlí vážne pochybnosti v súvislosti s pozemkami, ktoré so svojou manželkou nadobudol v Trnave a okolí, strana SaS je pripravená iniciovať otázku jeho dôveryhodnosti a zotrvania na ministerskom poste na mimoriadnej schôdzi parlamentu.

Podľa liberálov je Drucker naivný, ak sa domnieva, že podozrenia z korupcie môže odbiť slovami, že podnikanie jeho manželky je „postavené rýdzo na trhových princípoch a v žiadnom prípade nie je spojiteľné s jeho pôsobením v akejkoľvek verejnej funkcii".

Presvedčení sú o tom zástupcovia SaS, podľa ktorých by mal Drucker predstúpiť pred médiá so všetkými dokladmi a zodpovedať im všetky otázky. "Ak pochybnosti nevysvetlí, musí zo svojej funkcie odísť," zdôraznili zástupcovia najsilnejšej opozičnej strany.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce