10. 04. 2018 18:44 | LIETAVSKÁ SVINNÁ/TV Markíza

V panenskej prírode Rajeckej doliny nákladiaky ničia cestu

Dôvodom je, že do lomu na ťažbu vápenca vedie iba cesta cez rekreačnú oblasť.

Nákladiak v Rajeckej doline.
Nákladiak v Rajeckej doline. Foto: TV Markíza

Panenská príroda a ťažká nákladná doprava, to veľmi nejde dohromady. V Rajeckej doline je to však realita. Do lomu, kde sa denne vyťažia stovky ton vápenca, vedie len jedna prístupová cesta a tá ide práve cez rekreačnú oblasť.

Pán Juraj Zeman si postavil v rekreačnej oblasti penzión. Cesta tam vraj bola, no v zlom stave. Na vlastné náklady ju vybudoval nanovo - aj preto, aby mal lepšie podmienky v podnikaní, ale aj pre bezpečnosť.  "Dole, tu z hôr, sa valila dole voda na hlavnú cestu a na hlavnej ceste boli tri pomerne vážne dopravné nehody. Obec nemala začo urobiť tú cestu," posťažoval si.

Cesta ho stála vyše 20-tisíc eur a staval ju s vedomím, že nebude jeho a že ju budú využívať aj ostatní.

Lenže cementárne začali cestu podľa ľudí využívať nielen ako obslužnú, ale vyslovene ťažobnú.

TV Markíza požiadala o stanovisko aj cementáreň v Lietavskej Lúčke. „V súčasnom období máme zvýšenú požiadavku na odber našich výrobkov od našich odberateľov a kapacita lanovky neumožňuje dopraviť dostatočné množstvo suroviny do závodu. Preto používame aj alternatívnu dopravu vlastnými nákladnými autami," napísali nám.

Tvrdia, že denne sa ich nákladiaky po ceste neotočia viac ako 20 ráz. Ľuďom sa zdá aj to veľa. Podľa pána Zemana ľudia k nemu prestali chodiť, pretože je tam špinavo.

„Cementárne dostali oprávnenie využívať ťažobné práva na nerastné suroviny, vápenec a dolomity až do roku 2027," konštatoval starosta obce Lietavská Svinná Igor Veselovský.

Tvrdí, že obec v tomto nemôže zatiaľ nič robiť. Cesta totiž patrí pozemkovému fondu, od ktorého sa ju snaží obec získať.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce