Správy z vášho kraja:
11. 04. 2018 09:58 , článok bol aktualizovaný 11. 04. 2018 14:50 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Gašpar hovorí o nádeji a želaní skorého vyšetrenia vraždy Jána a Martiny

Polícia sa má sústrediť na údajného páchateľa, ale podľa Gašpara táto informácia nie je pravdivá.

Sviečky a kvety na uctenie si pamiatky zavraždeného novinára Jána Kuciaka a snúbenice Martiny Kušnírovej.
Sviečky a kvety na uctenie si pamiatky zavraždeného novinára Jána Kuciaka a snúbenice Martiny Kušnírovej. Foto: TASR

Vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej "príde zásadný posun". Policajný prezident Tibor Gašpar to povedal v rozhovore pre český denník MF Dnes. Avizoval, že verejnosť sa čoskoro dozvie nové fakty.

Podľa webu hnonline.sk má polícia aj vytypovaného možného páchateľa. Z pôvodných štyroch scenárov by sa vyšetrovací tím mal sústrediť teda už len na jeden.

Tibor Gašpar ale reagoval na uverejnené vyjadrenie pre český denník Mladá fronta Dnes o priebehu vyšetrovania dvojnásobnej vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice takto: "Nie je pravda, že som hovoril o konkrétnom páchateľovi, aktuálnom priebehu vyšetrovania alebo o dalších postupoch vyšetrovacieho tímu," uviedol.

"V rozhovore som iba vyjadril nádej a želanie nad skorým vyšetrením tohto ohavného činu. Všetky ostatné interpretácie sú nepravdivé," pokračoval Gašpar. Na otázku novinára, podľa jeho slov, odpovedal takto:

“Nie, sám každú hodinu a každý deň očakávam, že ku mne do kancelárie vstúpi riaditeľ Národnej a kriminálnej agentúry a oznámi, že máme páchateľa. Verte, že si to želám zo všetkého najviac.”

Portál dennikn.sk píše, že právny zástupca rodiny Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Daniel Lipšic sa k informáciám vyjadril tiež: „Ak by bola polícia na horúcej stope, tak by verejné oznamovanie posunu vo vyšetrovaní dopredu bolo varovaním podozrivých, a teda marením vyšetrovania.“

Stále pracujú s viacerými verziami

Policajní vyšetrovatelia nepretržite konajú vo veci objasnenia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky. "Chceme zdôrazniť, že vyšetrovatelia PZ SR vo veci priebežne nepretržite konajú a vykonávajú procesné úkony za účelom odhalenia a potrestania páchateľa, páchateľov tohto trestného činu. Zo zrejmých dôvodov nie je možné procesné úkony v súčasnosti špecifikovať," uviedla v stredu médiám hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová. 

Ako ďalej opätovne zdôraznila, v priebehu vyšetrovania sú preverované viaceré vyšetrovacie verzie činu a každej je venovaná rovnaká vážnosť a preverujú sa s rovnakou pozornosťou.

"Ďalšie informácie budú poskytnuté médiám v možnom rozsahu, ktorý neohrozí ďalší stav prípravného konania a konania na súde, hneď ako to procesná situácia dovolí," povedala na záver hovorkyňa.

Vražda na objednávku

Novinár Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení 21. februára tohto roku výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Kušnírová bola zasiahnutá spredu jedenkrát do hlavy, Kuciak spredu dvoma výstrelmi do srdca. Informoval o tom koncom marca prokurátor ÚŠP z odboru všeobecnej kriminality na svojom brífingu v Pezinku.

Dozorujúci prokurátor, ktorého identitu požiadala ÚŠP nezverejňovať, priblížil vtedy na brífingu výsledky mesačnej práce vyšetrovacieho tímu. Predpokladaný čas vraždy bol podľa nehu ustálený v časovom rozpätí päť minút. "Bol zadokumentovaný pohyb pravdepodobného páchateľa a boli zistené ďalšie skutočnosti, ktoré nemôžeme prezentovať," prečítal dopredu pripravené tlačové vyhlásenie.

Okolnosti prípadu podľa prokurátora nasvedčujú, že išlo o vraždu na objednávku. Na mieste činu sa našli dve nábojnice a taktiež nevystrelené náboje. Vyšetrovatelia tiež nezistili žiadne stopy zápasu a s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo nič odcudzené.

Vyšetrovací tím v súčasnosti preveruje viacero vyšetrovacích verzií, pričom všetkým je dávaná rovnaká vážnosť a preverujú sa s rovnakou pozornosťou, vysvetlil prokurátor.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce