12. 04. 2018 12:06 , článok bol aktualizovaný 12. 04. 2018 20:18 | BRATISLAVA/TASR

Matovič hovoril o Druckerovej lacnej kúpe na Floride: Minister podáva trestné oznámenie

Poslanec ukázal aj fotky vily.

Igor Matovič.
Igor Matovič. Foto: TASR

Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) urobil okrem pozemkov pri Trnave podnikateľský zázrak aj v americkej Floride, kde získal polovicu domu v radovej zástavbe lacnejšie o minimálne 120-tisíc dolárov. 

Na tlačovej konferencii na to upozornil líder OĽaNO Igor Matovič s tým, že ho kúpil o dve tretiny lacnejšie, ako je trhová hodnota domu.

Šéf Obyčajných pripomenul, že 12. júla 2017 Druckerova manželka Lucia kúpila na Floride polovicu vily. "Drucker k tomu povedal, že to kúpil lacnejšie, lebo bude musieť do domu investovať, keďže je v horšom stave. Dom je v meste Saratosa na západnom brehu Floridy. Je to trojvila, Drucker má strednú časť," povedal Matovič a ukázal fotky z exteriéru a interiéru vily s tým, že podľa jeho slov nejde o žiadny úbohý stav.

Matovič tvrdí, že v USA si potrpia na to, aby si strážili rôzne prevody a platby za nehnuteľnosti. "Majú špičkové registre, a tak sa viete dopracovať k celej histórii tohto domu. Dočítate sa, že aktuálnymi vlastníkmi sú Lucia Druckerová a Jozef Michálek a vidíme, za čo sa táto vila ako celok v minulosti predávala - 290-tisíc dolárov, 335-tisíc dolárov a 250-tisíc dolárov. Druckerovej bola polovička predaná za 60.500 dolárov. Teda polovičku kúpila ani nie za štvrtinu ceny," rekapituloval Matovič.

Drucker to v minulosti vysvetľoval tým, že majiteľ druhej polovice je kamarát a zároveň sa zaviazal investovať. "Čo s tým má ale pôvodný majiteľ? Čo on má z následnej rekonštrukcie? Nemá s tým absolútne nič, je to absurdné," povedal Matovič. Zároveň poukázal na to, že v rovnakom roku sa susediace vily ako celok predávali za 430-tisíc, 365-tisíc resp. 385-tisíc dolárov.

"Nech teda bola reálna hodnota celej vily 360-tisíc dolárov, hodnota polovice je potom 180.000 dolárov. Ale cena polovice pre Druckera bola 60.500 dolárov, čo je rozdiel 120-tisíc dolárov. On tvrdí, že to preto, lebo bude investovať. Ale aký dôvod je dať mu dar 120-tisíc dolárov a nemať z toho nič? Lebo ten čo predal, nikdy nebude mať nič z toho, že Drucker bude investovať," konštatoval líder OĽaNO.

Pôvodnými majiteľmi celej vily na Floride boli Jozef Mihalik a Jozef Michálek. Svoju časť predal Druckerovi Mihalik. Obaja sú spolumajiteľmi spoločnosti Panoráma Šport Hotel, ktorá vlastní hotely Holliday Inn v Bratislave, Trnave a Žiline. 

Podľa Matoviča dostali od rezortu hospodárstva pod vedením Smeru-SD dokopy 400-tisíc eur cez eurofondy na hotely v Žiline a v Trnave. "Účelom bolo zvýšenie konkurencieschopnosti, hotelom sa pritom darí. Eurofondy do takýchto hotelov v žiadnom prípade nepatria," dodal Matovič a pýtal sa, či zľava na Druckerovu vilu s touto eurofondovou pomocou nesúvisí.

Drucker podáva trestné oznámenie, Matovič sa teší na vyšetrovanie

Minister Tomáš Drucker odmieta hrubo osočujúce klamstvá a vykonštruované fabulácie o prepojeniach každého s každým, ktoré už tri dni produkuje Igor Matovič. Píše sa v stanovisku, ktoré rezort vnútra poskytol RTVS

"Minister Tomáš Drucker od počiatku s médiami o kúpe polovičnej časti kondomínia v meste Sarasota na Floride korektne a otvorene komunikoval. Zverejnil detaily a podrobnosti s tým súvisiace," píše sa v stanovisku.

"Tomáš Drucker si uvedomuje, že ako verejne činná osoba musí znášať útoky politických oponentov v rámci politického súboja. Na druhej strane je Tomáš Drucker aj otcom a manželom a preto tento súboj musí mať svoje hranice. Tie I. Matovič svojimi klamstvami a hrubým osočovaním prekročil, Tomáš Drucker preto podáva trestné oznámenie za ohováranie a krivé obvinenie."

Igor Matovič toto podanie považuje za vrchol arogancie. "Miesto toho, aby konečne zverejnil dokumenty, ktoré opakovane sľúbil a vysvetlil zázračné podnikanie svojej manželky, chce zastrašovať toho, kto sa ho pýta v mene ľudí legitímne otázky," uvádza Matovič vo svojom stanovisku.

"Pán minister veľmi dobre vie, že nedokáže ľuďom vysvetliť, ako sa dajú kúpiť pozemky v hodnote 1,5 milióna eur za 120 tisíc od ženy, ktorej predtým dohodil miliónové štátne zákazky. Vie, že nedokáže vysvetliť, ako môže jeho manželka za jeden mesiac vyfakturovať 212 tisíc eur za poradenstvo s jeden a pol zamestnancom. 

Vie, že nedokáže vysvetliť, ako mohla jeho žena kúpiť polovičku vily na Floride za 60 tisíc, ak susedia predávali rovnakú časť za 180 až 200 tisíc eur od človeka, ktorý od Smeru dostal 400 tisíc eur eurofondy. Preto sa uchyľuje k zastrašovaniu trestným stíhaním políciou, ktorú naďalej necháva v rukách nitrianskej mafie. Teším sa na nezávislé vyšetrovanie," dodáva Matovič.

Podnikateľ Jozef Mihalik sa ohradil voči tvrdeniam šéfa Matoviča, ktorý ho spomínal v súvislosti s údajne lacnou kúpou vily ministra Druckera. Tvrdí, že opozičný líder podáva nepravdivé údaje.

„Keďže nie som ani nikdy som nebol politicky angažovaný, ohradzujem sa proti vyjadreniam pána Matoviča a nevidím dôvod, aby pán Matovič riešil moje osobné záležitosti na tlačovej besede a ešte k tomu aj nepravdivo," uviedol Mihalik vo svojom stanovisku.

Mihalik sa ohradil voči tvrdeniam o Druckerovej vile

Predmetom predaja Druckerovi podľa jeho slov nebol samostatne stojaci dom na Floride, ale tzv. kondomínium, pri ktorom ide o „obrovský rozdiel v cene predaja". „Posledná predajná cena tohto kondomínia - za čo sa reálne predalo - bola 220.000 USD, čo sa dá overiť na portáli v USA - a nie 380-tisíc USD, ako zavádza pán Matovič,“ vyhlásil Mihalik s tým, že polovica je presne 110-tisíc USD.

Mihalik tvrdí, že predával polovicu kondomínia v procese renovácie, keď je cena výrazne nižšia ako pri celku, teda 60-tisíc USD, ktorú považuje za adekvátnu. Hoci v okolí sú domy na predaj aj za 180-tisíc či 4 mil. USD, čo závisí najmä od polohy a vybavenia domu, je podľa Mihalika zavádzajúce hovoriť o tom, že susediace domy majú cenu 430-tisíc USD.

Odmietol tiež Matovičove informácie o výške peňazí, ktoré mal získať z eurofondov. „Nečerpali sme dokopy 400.000 eur z eurofondov na hotely Holiday Inn - je to zavadzajúca informácia," reaguje ďalej Mihalik, podľa ktorého im, naopak, bola na hotel Holiday Inn Trnava zamietnutá eurofondová pomoc a investíciu realizovali bez nej. Poukázal tiež, že hotel Holiday Inn Bratislava nevlastní.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce