Správy z vášho kraja:
14. 04. 2018 11:15 , článok bol aktualizovaný 14. 04. 2018 14:09 | BRATISLAVA/TASR

Slovensko reaguje na útok Západu v Sýrii, už sa vyjadril aj Pellegrini

Podľa rezortu diplomacie je nespochybniteľné, že v Sýrii došlo v uplynulých rokoch k opakovanému použitiu chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu.

Žiara rakiet nad sýrskym Damaskom.
Žiara rakiet nad sýrskym Damaskom. Foto: TASR/AP/Hassan Ammar

Slovenská republika (SR) vníma cielený zásah spojencov na vojenskú infraštruktúru pod kontrolou sýrskej vlády ako snahu zamedziť ďalšiemu používaniu chemických zbraní proti civilistom v Sýrii. V reakcii na vojenský útok USA, Francúzska a Veľkej Británie v Sýrii to uviedlo slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Podľa rezortu diplomacie je nespochybniteľné, že v Sýrii došlo v uplynulých rokoch k opakovanému použitiu chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu, napriek tomu, že sýrska vláda už v roku 2013 na seba prevzala záväzky vyplývajúce z Dohovoru o zákaze chemických zbraní zlikvidovať svoje zásoby týchto zbraní, ako aj kapacity pre ich výrobu.

"Akékoľvek použitie chemických zbraní čo najostrejšie odsudzujeme a považujeme ho za neprípustné," tlmočil stanovisko SR hovorca rezortu diplomacie Peter Susko. "Opakovane pripomíname nevyhnutnosť intenzívneho diplomatického úsilia, ktorého cieľom musí byť nájsť riešenie sýrskeho konfliktu a ukončiť utrpenie nevinných ľudí," dodal.

Spojené štáty a ich spojenci - Británia a Francúzsko podnikli "presné" útoky na ciele v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní. Podľa agentúry AP to oznámil americký prezident Donald Trump. Údery označil za "priamy dôsledok" neschopnosti Ruska zabrániť silám sýrskeho prezidenta Bašara Asada v používaní chemických zbraní.

Reakcie premiéra Pellegriniho

Predseda vlády Peter Pellegrini považuje za neakceptovateľné akékoľvek použitie chemických zbraní voči civilistom. Útok na Sýriu vníma predovšetkým ako výstrahu a snahu zamedziť ďalším takýmto útokom.

Zdroj: Facebook/Peter Pellegrini

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?