Správy z vášho kraja:
16. 04. 2018 09:39 , článok bol aktualizovaný 16. 04. 2018 19:20 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Desaťtisíce áut na Slovensku zašpinil piesok zo Sahary: Autá sa umývať ešte neoplatí

Výskyt prachu potvrdili meteorológovia.

Piesok zo Sahary vidieť aj na tomto aute.
Piesok zo Sahary vidieť aj na tomto aute. Foto: TVNOVINY.sk

Horúci pozdrav z Afriky. Na Slovensko opäť spolu s dažďom prišiel piesok zo Sahary. Po nočnom daždi ho vidieť na hladkých povrchoch, všimnú si ich najmä majitelia áut. Umyvárky tak zrejme "bežia naplno".

Piesok zo Sahary na aute.
Piesok zo Sahary na aute. Foto: TVNOVINY.sk
 

Nejde však o ojedinelý jav. Naopak, k preneseniu saharského prachu do našej oblasti prichádza nezriedka. "Stačí k tomu vhodná poveternostná situácia, v ktorej sa skombinujú piesková búrka na Sahare a silné juhozápadné prúdenie, ktoré piesok z púšte donesie až k nám," vysvetlil meteorológ Peter Hrabčák.

Hovoril, že v priebehu tohtoročného apríla ide už o tretiu takúto epizódu. "Táto vlna je však výnimočná tým, že toho prachu sa dostalo do atmosféry skutočne veľa," upozornil.

Saharský prach sa k slovenskej zemi môže zniesť aj v nasledujúcich hodinách na celom území Slovenska. "V podstate všade tam, kde zaprší, budú dažďové kvapky obsahovať aj drobné čiastočky Sahary," povedal Hrabčák.

Piesok zo Sahary sa podľa meteorológov môže dostať až do oblasti ako je Slovensko, zaznamenali ho aj v Nemecku či na Balkáne.

Tento jav vedia meteorológovia to vedia aj predpovedať, keďže majú špeciálny prístroj, pracujú s ním v Gánovciach neďaleko Popradu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?