17. 04. 2018 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Firma zarába na ťažko postihnutých deťoch. Ministerstvo zdravotníctva to schvaľuje

Paradoxom je, že pacienti detskej nemocnice, ktorá sídli v tej istej budove s tým istým parkoviskom, za parkovanie platiť nemusia.

Platené parkovisko pred Detskou fakultnou nemocnicou na Kramároch.
Platené parkovisko pred Detskou fakultnou nemocnicou na Kramároch. Foto: TV Markíza

Súkromná firma zarába na ťažko postihnutých deťoch. Nedáva zľavu ani na prvé hodiny parkovania pred nemocnicou. Markíza zistila, že peniaze na to nemocnica dáva z vlastného rozpočtu. Navyše ani takáto forma zľavy doteraz neplatila pre všetkých.

Syn pána Majora je pacientom Detského kardiocentra. Chodievajú tam na pravidelné kontroly, z času na čas ho aj hospitalizujú. Narodil sa so srdcovou poruchou. Napriek tomu, že je chlapec zdravotne ťažko postihnutý, každá návšteva nemocnice stojí rodinu nemalé peniaze.

„Niekedy platíme za parkovanie aj 7 eur, nie je výnimkou, že odchádzame z nemocnice o tretej poobede. Sú to veľké výdavky. Boli sme napríklad v Nitre, po predložení ZŤP otvoria závoru a človek odchádza úplne bez platenia," povedal pán Major.

Paradoxom je, že pacienti detskej nemocnice, ktorá sídli v tej istej budove s tým istým parkoviskom, za parkovanie platiť nemusia. Zľavu však nedáva súkromník. Platí to detská nemocnica z vlastného vrecka. Kardiocentrum, ktoré si od nej priestory prenajíma, má vraj jedinú možnosť - robiť to isté.

Od tohto týždňa to tak riešiť aj naozaj budú. Parkovanie ťažko chorých detí začne kardiocentrum súkromníkovi preplácať, rovnako ako to robí detská nemocnica.

Pôjde to z poistného od poisťovní. Teda, z verejných peňazí, ktoré tam posielame my všetci a majú slúžiť na zdravotnú starostlivosť. Paradoxne, ten istý prevádzkovateľ zľavu na parkovanie v iných nemocniciach, ktoré má v správe, dáva - na Antolskej aj v Ružinove. Za postihnutých dospelých teda súkromná firma peniaze nepýta, za ťažko choré deti áno.

V stanovisku prevádzkovateľ odkázal, že sa snaží robiť všetko pre pacientov. Zľavu postihnutým deťom však dávať neplánuje.

Na situáciu ohľadom parkovania sme sa pýtali aj zriaďovateľa nemocníc, teda Ministerstvo zdravotníctva. To nielenže schvaľuje, ale dokonca odporúča súčasné riešenie - nech parkovné za ťažko postihnutých hradia zdravotnícke zariadenia. Pre ilustráciu - detská nemocnica na to za uplynulý kvartál vynaložila takmer päť tisíc eur, ročne to bude štyrikrát toľko, a to ešte nerátame peniaze, ktoré zaplatí kardiocentrum.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce