16. 04. 2018 19:30 | KOŠICE/TV Markíza

Parkovacia firma EEI má za predčasný odchod z Košíc dostať tučné odškodné

Opoziční poslanci dali firmu na súd.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Viac ako milión tristotisíc eur má dostať parkovacia firma za predčasný odchod z Košíc. Niektorým poslancom sa však táto suma nepozdáva. Navyše firmu EEI dali aj na súd.

Mesto chce ukončiť zmluvu s firmou a to aj pre kontroverzné prijatie nového parkovania pred necelými dvoma rokmi. So spoločnosťou EEI vyrokovali aj akési odstupné - milión stotisíc zato, čo investovali a ďalších dvestotisíc za ušlý zisk.

„Tých 200-tisíc nám vychádzalo ako prijateľná suma. Boli by sme radšej, keby to bola nula, ale dohoda je vždy o dvoch stranách. Nižšie sme sa dostať nevedeli," povedal zastupujúci primátor Košíc Martin Petruško.

Viacerým, nielen opozičným poslancom vraj chýbajú kľúčové informácie týkajúce sa odškodnenia parkovacej firmy. „Mesto Košice nám opäť nedalo dostatočné materiály. Nedalo nám znalecký posudok, koľko bude to odškodnenie EEI stáť," povedal mestský poslanec Jaroslav Polaček.

„Máme na to pripravený naozaj materiál, kde budeme požadovať konkrétne finančné čiastky," povedala mestská poslankyňa Iveta Kyjevská.

„Podľa nás je táto suma zlatým padákom pre firmu EEI. A nezahŕňa reálne náklady tejto spoločnosti a sú výrazne nadsadené," uviedol aktivista Henrich Burdiga.

Zastupiteľstvo dnes malo vyše miliónový rozvod mesta s parkovacou firmou odobriť alebo zamietnuť. Opoziční poslanci ale firmu EEI dali na súd a to pre údajné nezrovnalosti v registri partnerov verejného sektora.

Parkovacia firma by mohla byť súdom vymazaná z registra partnerov verejného sektora. A to môže výrazne ovplyvniť výšku odškodného, ktoré jej má košická radnica vyplatiť. „Mesto by malo možnosť odstúpiť od zmluvy," povedal advokát Roman Frnčo.

A neplatiť tak firme ušlý zisk. Spoločnosť EEI sa k podaniu na súd vyjadriť nechcela. Poslanci nakoniec dnešné rokovanie o rozchode s firmou odložili na najbližšie mimoriadne zastupiteľstvo.

Viac nájdete v reportáži Jozefa Demetera

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce