17. 04. 2018 09:55 , článok bol aktualizovaný 17. 04. 2018 12:14 | BRATISLAVA/TVNOVINY.sk

Gašpar sám neodstúpi: Dobojujem tento pomyselný boj do konca

Vyhlásil, že je profesionál, nepolitik a zodpovednosť za jeho pôsobenie musí zobrať do rúk minister vnútra.

Prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.
Prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar. Foto: TASR

Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar zostáva vo svojej funkcii. Ak ho však súčasný alebo budúci minister vnútra o to požiada, tak odíde. Iniciatíva však musí prísť od šéfa rezortu vnútra. Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar to uviedol na utorňajšej tlačovej besede.

Gašpar zdôraznil, že v zmysle zákona ho môže odvolať každý minister vnútra bez udania dôvodu. „Ja som profesionál, ja nie som politik, ja nie som volená funkcia a zodpovednosť za to, či policajný prezident bude alebo nebude Gašpar, musí prevziať minister. Či terajší alebo najbližší a ja sa tomu plne prispôsobím. Čo ponúkam viac, ak ma o to požiada, aby som dal žiadosť o uvoľnenie z funkcie, tak to spravím, ale tá iniciatíva musí prísť od neho. Dobojujem tento pomyselný boj do konca," povedal Gašpar. Odchod by bol podľa neho krokom, ktorý by sa dal vnímať ako zbabelosť.

Policajný prezident odmietol, že by polarizoval spoločnosť

„Ak niekto polarizuje spoločnosť prostredníctvom mojej osoby, tak to nie som ja," uviedol Gašpar. "Odpolitizovanie polície, po ktorom sa toľko v uliciach volá, je paradoxne v rámci hesiel vo vzťahu k mojej osobe politické. Nemyslím si, že tu rozhodujú argumenty a zdravý rozum, ale hrá sa na emócie a vytvára sa nefunkčný obraz Policajného zboru," povedal.

Pripomenul, že do Policajného zboru vstúpil už v roku 1993. Za šéfa vtedajšieho Úradu boja proti korupcii ho v roku 2005 ustanovil minister vnútra za KDH, túto funkciu zastával aj za ministra z vtedajšej SDKÚ-DS a policajným prezidentom sa stal za ministra Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

Gašpar zhodnotil aj prácu policajtov počas výkonu jeho funkcie. Spomenul zriadenie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), reorganizáciu útvarov kriminálnej polície, zriadenie pracoviska boja proti počítačovej kriminalite, zníženie kriminality, zvýšenie objasnenosti či vyrovnanie sa s migračnou krízou.

Pozrite si záznam z tlačovej konferencie prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?