Správy z vášho kraja:
17. 04. 2018 10:46 , článok bol aktualizovaný 17. 04. 2018 12:31 | BRATISLAVA/TASR

Prezident prijal Druckerovu demisiu, rezort vnútra dočasne povedie premiér Pellegrini

Premiér si vypýtal niekoľko hodín, aby mohol pracovať ako minister vnútra. Na otázky novinárov odpovie ešte dnes.

Prezident Andrej Kiska dočasne poveruje vedením ministerstva vnútra predsedu vlády Petra Pellegriniho.
Prezident Andrej Kiska dočasne poveruje vedením ministerstva vnútra predsedu vlády Petra Pellegriniho. Foto: TASR

Premiér Peter Pellegrini ešte v utorok povie ďalší postup na Ministerstve vnútra (MV) SR, ktorého vedením je dočasne poverený po odchode Tomáša Druckera. Je pripravený osobne vziať zodpovednosť za najbližšie kroky v rezorte. Oznámil to po tom, čo Drucker podal demisiu do rúk prezidenta SR Andreja Kisku a Pellegrini prevzal poverenie o dočasnom vedení.

"Ešte dnes v popoludňajších hodinách vás budem informovať o ďalšom postupe, čo sa týka ministerstva vnútra a otázok, ktoré dnes na stole stoja," oznámil predseda vlády.

Situácia je podľa Pellegriniho náročná, aj preto povedie dočasne rezort vnútra on a nie niektorý z ministrov. "Rozhodol som sa a dohodol som sa pánom prezidentom, že nepoverím niektorého z ministrov riadením tohto rezortu, ale zodpovednosť za najbližšie kroky prevezmem osobne ako predseda vlády," uviedol s tým, že je to v tejto dobe potrebné a nutné.

Pellegriniho mrzí Druckerov odchod. "Bol to človek, ktorý bol pripravený priniesť nové veci na ministerstvo vnútra. Vláda stráca jedného schopného manažéra," vyhlásil. Drucker poďakoval za spoluprácu s Pellegrinim a poprial mu, aby sa mu podarilo naplniť jeho predstavy a programové vyhlásenie vlády. Prezident Kiska sa zatiaľ k situácii nevyjadril. Urobí tak neskôr.

Pozrite si krátky brífing exministra vnútra Tomáša Druckera a premiéra Petra Pellegriniho, ktorý bude dočasne riadiť rezort vnútra:

 
 

Drucker: Neverím, že zmenou prezidenta policajného zboru sa niečo vyrieši

"Neverím, že zmenou prezidenta policajného zboru sa niečo vyrieši. Áno, povedali mi, že to je 'symbol'. A mne sa takéto vytvorené symboly nepáčia, pretože neverím, že za súčasnej situácie sa niečo upokojí," napísal to na sociálnej sieti, kde vysvetľuje svoje rozhodnutie skončiť v rezorte vnútra.

Polícia sa podľa neho mediálne stala symbolom "štátnej moci" a ani prípadné odvolanie Tibora Gašpara túto vec nezmení. Podľa Druckera si to vyžaduje "isto viac a dlhodobej práce, ktorá v súčasnej dobe bude v podmienkach neustáleho atakovania, spochybňovania a zneužívania čohokoľvek".

"Lebo tak sa to 'vraj' má robiť v politickom súboji. Nezáleží na výsledku zmien, ale na politickom výsledku - koľko pochybností sa vytvorí, a ako sa v tomto súboji posilní niekto. Nevidím dôvod na takúto hru," doplnil Drucker, ktorý dáva priestor, aby do čela rezortu prišiel niekto iný.

Drucker oznámil rezignáciu v pondelok (16.4.) po tom, čo neodvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara. Rezortu vnútra šéfoval necelý mesiac. Svoje rozhodnutie odísť oznámil po tom, čo neodvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara. Nechce prispievať k polarizácii spoločnosti.

Prezident prijal demisiu ministra vnútra Tomáša Druckera:

 

Gašpar zatiaľ vo funkcii zostáva. Pokiaľ ho o odchod požiada minister vnútra, odíde. Nemyslí si však, že on ako osoba je ten, kto polarizuje spoločnosť. Gašparov odchod žiadajú ľudia na protestoch, opozícia aj prezident Kiska.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce