Správy z vášho kraja:
19. 04. 2018 11:50 | BRATISLAVA/kacs

Zabudnite na klasické štyri ročné obdobia. Cez víkend budú teploty atakovať tropickú tridsiatku

Najteplejšie bude v sobotu.

Čaká nás teplý víkend.
Čaká nás teplý víkend. Foto: TASR

Cez víkend nás čakajú krásne a slnečné dni. Dokonca teploty nebudú jarné, ale priblížia sa k tropickej 30-tke. Aj v piatok si užijeme slnko, najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 18 až do 23 stupňov. V južnej polovici západného a na juhu stredného Slovenska bude okolo 25 stupňov.

Najteplejšie však bude v sobotu. Teplota môže vystúpiť až na letných 28 stupňov. V nedeľu sa bude pohybovať okolo 24 stupňov, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Štyri ročné obdobia nebudú také ako kedysi

To, že už nemáme štyri ročné obdobia podľa klimatológa Pavla Faška povedať nemôžeme. "Neprejavujú sa tak, ako sa prejavovali v minulosti. Cirkulácia je iná tým, že nie je taký veľký podiel cirkulácie od západu na východ, ako to bývalo, tak potom môžu mať tie charaktery počasia veľké protiklady. K nám prúdi vzduch od severu v období, keď je teplo, je to dosť poznať v prechodných ročných obdobiach," povedal Faško.

"S globálnym otepľovaní to pravdepodobne súvisí, aby sme mohli byť presvedčivý, nestačí nám len desaťročie, aby sme si mohli byť istí," dodal klimatológ.

Štyri ročné obdobia nebudú také ako kedysi. Budeme zažívať výrazné výkyvy počasia, než na aké sme zvyknutí z minulosti. „Vegetačný vývoj je iný ako v minulosti. To, čo dnes trvá len 10 dní, v minulosti trvalo mesiac. Keď sa oteplí, tak výrazne," dodal Faško.

Pozrite si predpoveď počasia podľa meteorológa Jozefa Iľka na najbližších 10 dní:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?