Správy z vášho kraja:
23. 04. 2018 19:54 , článok bol aktualizovaný 23. 04. 2018 20:41 | BRATISLAVA/TASR

Smer-SD už má kandidáta na ministra vnútra, Fico nepovedal o koho ide

Meno predostrú sociálni demokrati aj koaličným partnerom.

Robert Fico v parlamente.
Robert Fico v parlamente. Foto: TASR

Užšie vedenie Smeru-SD vybralo kandidáta na ministra vnútra. V utorok (24.4.) ho predloží predsedníctvu strany, ktoré musí nomináciu schváliť. Tiež ho oznámi prezidentovi Andrejovi Kiskovi aj koaličným partnerom.

Aj o nominácii bude rokovať Koaličná rada, ktorá sa zíde v utorok v Národnej rade SR o 15.30 h. Oznámil to predseda Smeru-SD Robert Fico. Nepovedal, či je to meno, ktoré sa objavilo v médiách. Je to však osoba, ktorá rezort zvládne viesť.

Novou ministerkou vnútra sa podľa informácií Denníka N stane štátna tajomníčka tohto rezortu Denisa Saková. Schválilo ju užšie vedenie Smeru, ktoré sa stretlo v sídle strany v pondelok podvečer.

Užšie vedenie Smeru-SD a krajskí predsedovia rokovali o mene nového šéfa rezortu v sídle centrály strany. Pred zasadnutím sa údajne spomínalo už iba meno štátnej tajomníčky rezortu vnútra Denisy Sakovej.

Stanoviská pred rokovaním

Podpredseda strany Peter Žiga hovoril o viacerých menách, spomenul aj exministra spravodlivosti Tomáš Boreca.

Premiér Peter Pellegrini má svojich favoritov, ale nechce o menách hovoriť skôr, ako rozhodne predsedníctvo. Chce, aby to bol človek, ktorý dokáže riadiť MV okamžite a nepotrebuje čas na zorientovanie sa v rezorte. Na poznámku novinárov, že opis sedí na Sakovú, povedal "možno".

Predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Martin Glváč by Sakovú podporil. Sakovú za jedného z kandidátov označil aj podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár, podľa ktorého by nominácia mohla byť známa už v pondelok, ale určite to povedať nevie. Ani on, ani Ján Podmanický nepovedal, či by Sakovú podporil. "Som pripravený podporiť takého kandidáta, ktorý presvedčí predsedníctvo, že dokáže zvládnuť tento rezort," uviedol Blanár.

Ako možný kandidát sa spomínal aj generálny manažér Smeru-SD Viktor Stromček, ten však o post záujem nemá. Nemyslí si, že by bolo dobré spojiť funkciu manažéra s exekutívnou. Hovorilo sa aj o šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczem, ten však údajne ponuku ani nedostal. Blanár nechce o menách veľmi hovoriť, kandidátom bude podľa jeho slov ten, na ktorom sa strana dohodne.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková tvrdí, že mená možných kandidátov nepozná. Saková by podľa nej možno bola dobrá ministerka. "Uvidíme," poznamenala.

Vicepremiér pre investície Richard Raši tiež nechcel hovoriť, aké mená sú v hre. Sakovú pozná podľa referencií, tie má na ňu dobré. Niektorí jeho kolegovia s ňou spolupracovali užšie. "Pokiaľ skonštatujú, že jej práca bola vykonávaná kvalitne, tak ja s tým určite problém nebudem mať. Ale nechcem predbiehať," poznamenal Raši.

Exminister vnútra a podpredseda strany Robert Kaliňák si nemyslí, že sa v pondelok verejnosť dozvie nomináciu na tento post. "Rozhodnuté nie je. Ak bude rozhodnuté, budete to vedieť," povedal pri príchode do centrály Kaliňák. Predpokladá, že meno nového ministra by sa verejnosť mohla dozvedieť v najbližších dňoch.

Post ministra sa uvoľnil po tom, čo odstúpil Tomáš Drucker. Rezignoval, keď sa rozhodol neodvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Rezort dočasne vedie premiér Pellegrini.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?