26. 04. 2018 10:02 , článok bol aktualizovaný 26. 04. 2018 17:10 | BRATISLAVA/zg, TASR

Denisa Saková je už ministerka vnútra

Podľa Matoviča je pre koalíciu "darom z nebies".

Ministerka vnútra Denisa Saková a premiér Peter Pellegrini.
Ministerka vnútra Denisa Saková a premiér Peter Pellegrini. Foto: TASR

Bývalá štátna tajomníčka rezortu vnútra Denisa Saková je už ministerka tohto rezortu. Krátko po 10.00 h ju do funkcie vymenoval prezident Andrej Kiska.

Sakovú navrhol za ministerku vládny Smer-SD, ktorému podľa koaličnej zmluvy patrí rezort vnútra. Post ministra vnútra sa uvoľnil po tom, čo odstúpil Tomáš Drucker, rezort dočasne viedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Drucker rezignoval, keď sa rozhodol neodvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Prezident ešte tento týždeň pred Sakovej vymenovaním povedal, že nie je s jej nomináciou spokojný, ale keďže nemá na výber, vymenuje ju. Túto nomináciu považuje za premrhanú príležitosť. Saková sa nepozdáva ani opozícii.

Na rokovanie prišla zadným vchodom. O tento krok požiadala polícia, kvôli demonštrácii študentov.

Premiér Peter Pellegrini po vymenovaní povedal, že ju pozná niekoľko rokov a mal česť s ňou spolupracovať, keď bol na rôznych pozíciách. „Je na nej, aby od prvého dňa ukázala, že funkcie sa chopí na sto percent. Nemusí sa dni a týždne oboznamovať s rezortom, lebo ho dobre pozná," povedal o novej ministerke.

Potvrdil, že bude pozorne sledovať a konzultovať s ňou výber nového policajného prezidenta až do konca, aby to bolo meno, ktoré nebude polarizovať spoločnosť. „Políciu bude riadiť dobre vybratý prezident. Verím, že čas ukáže, že ste žena na pravom mieste," vyhlásil.

Saková poďakovala za dôveru, prisľúbila, že sa pokúsi prinavrátiť spoločnosti dôveru v policajný zbor.

 

Matovič: Saková je pre koalíciu darom z nebies

Saková ako ministerka vnútra je pre koaličné strany Smer-SD, SNS a Most-Híd darom z nebies. Tvrdí to predseda opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič. "Naďalej môžu beztrestne parazitovať na verejnom majetku s istotou, že ich človek sa bude len nezaujato prizerať a robiť všetko preto, aby ich zločiny zostali nepotrestané," uviedol.

Pripomenul, že bola roky štátnou tajomníčkou v rezorte vnútra za Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a "je priamo zodpovedná za mnohé pofidérne tendre a verejné obstarávania, ktoré spôsobili nedozierne škody".

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) podľa Matoviča touto nomináciou dokázal, že jeho úlohou nie je "mafiou unesené Slovensko prinavrátiť ľuďom, ale len udržiavať korupčné status quo".

Šeliga: Nomináciu považujeme za výsmech ľuďom

Nomináciu Denisy Sakovej zo strany Smer-SD a vládnej koalície považujeme za výsmech ľuďom. Uviedol to počas štvrtkového „privítania“ pred bránami Prezidentského paláca jeden z organizátorov protestov Za slušné Slovensko Juraj Šeliga. 

Pripomenul, že na protesty na celom Slovensku chodili na námestia desaťtisíce ľudí. "Žiadali zmenu a Smer-SD z toho nič nepochopil, nevyvodil z toho žiadne dôsledky a nominoval Denisu Sakovú za ministerku vnútra," povedal Šeliga.  

Chceme verejnosti a hlavne pani ministerke ukázať, že nikam neodchádzame," uviedol. Cieľom štvrtkového protestu, ktorého sa zúčastnili desiatky prevažne mladých ľudí, bolo pripomenúť aj kauzy, ktoré sa stali počas pôsobenia Sakovej na ministerstve vnútra.

"Či je to zbabraná reforma ESO, OPIS, problémy s klientskymi centrami, elektronickým obstarávaním alebo elektronickými občianskymi, evidenciou motorových vozidiel," vymenoval Šeliga. Zároveň priblížil aj kauzu, na ktorú poukázal prokurátor Vasiľ Špirko, kedy bola Saková šéfkou odboru informatizácie. "Je podané trestné oznámenie na bývalého ministra Kaliňáka," doplnil.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce