Správy z vášho kraja:
27. 04. 2018 09:34 , článok bol aktualizovaný 27. 04. 2018 12:57 | BRATISLAVA/zg

Generálna prokuratúra dokončila analýzu posledného Kuciakovho článku

Výsledok oznámi o týždeň.

Ján Kuciak
Ján Kuciak Foto: aktuality.sk

Generálna prokuratúra už preskúmala minimálne 73 prípadov, v ktorých figurovali ľudia alebo firmy spojené s posledným článkom zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Ten poukazoval na chápadlá talianskej mafie na Slovensku.

Informuje o tom portál aktuality.sk, v ktorom nebohý novinár pracoval. Výsledok by mal byť známy o týždeň.

Prečítajte si posledný článok, na ktorom pracoval zavraždený novinár Ján Kuciak

Prokuratúra spomínaný článok začala analyzovať po Kuciakovej vražde. Policajný prezident Tibor Gašpar už na prvej tlačovke pripustil, že jej príčinou bola jeho práca.

Ako píše portál na základe analýzy už GP identifikovala 11 ľudí a šesť právnických subjektov a prokurátor si vyžiadal od podriadených minimálne 73 trestných vecí. Sú medzi nimi aj účinné ľútosti talianskeho podnikateľa Diega Rodu. Za posledné roky účinne oľutoval "až 24-krát" a dodatočne zaplatil 123-tisíc eur.

Hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová pre aktuality potvrdila, ich prokurátori pri týchto spisoch preskúmavali zákonnosť postupov, ako aj rozhodnutia polície, prokuratúry a súdov. Výsledok by mal byť známy na budúci týždeň, kedy to verejnosti GP oficiálne oznámi.

Spoločný vyšetrovací tím

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podpísal v Haagu ešte minulý týždeň  vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu, ktorý bude pracovať na objasňovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

"Zúčastnené strany vykonávajú úkony na území obidvoch dotknutých štátov, teda členovia tímu zo Slovenskej republiky sa môžu zúčastniť na vykonávaní úkonov v Taliansku a naopak. Zástupcovia Europolu a Eurojustu poskytujú pre členov tímu nevyhnutnú pomoc vo forme analytického vyhodnotenia zabezpečených dôkazov a s tým spojené finančné a materiálne zabezpečenie.

Na základe uzatvorenej Dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu, nebudeme poskytovať žiadne ďalšie informácie o priebehu trestného konania. Ide o výslovnú požiadavku orgánov Talianskej republiky, ktorá je súčasťou podpísanej dohody," dodala Tökölyová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?