Správy z vášho kraja:
27. 04. 2018 17:20 , článok bol aktualizovaný 27. 04. 2018 19:06 | BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Protest v Bratislave: List od matky zavraždenej Martiny prečítala herečka Anna Šišková

Na pódiu sa vystriedali viacerí rečníci.

Protest
Protest "Za predčasné voľby" Foto: TASR/Pavol Zachar

V centre Bratislavy na Námestí SNP žiadali v piatok podvečer tisíce ľudí predčasné voľby, podpisovali sa preto aj pod petíciu za vyhlásenie referenda. Dav opakovane skandoval heslá "voľby", "dosť bolo Smeru a Fica", "do basy" a viacerí držali v rukách transparenty s heslami proti súčasnej vláde alebo volajúce po zmene v krajine. 

Zhruba hodinové občianske zhromaždenie prebehlo pokojne a do jeho oficiálneho konca ho nenarušili incidenty.

Zhromaždenie Za predčasné voľby zorganizovali iniciatívy Hnevám sa, Teraz, Za Slovensko a V teniskách. Jediným predpokladom zásadnej zmeny na Slovensku sú podľa nich predčasné voľby. 

"Dnešný protest je apel na ľudí, aby sa k nám pridali a videli, že nestačí prísť len na námestie, ale treba spraviť ďalší krok a pripojiť svoj podpis pod petíciu za predčasné voľby alebo o to požiadať ďalších ľudí," povedal Matej Hložník z iniciatívy Hnevám sa.

Medzi ľuďmi preto zbierali aj podpisy pod petíciu za referendum o predčasných voľbách a vyzývali na aktívnu pomoci pri ich zbere. Pod petíciu sa za vyše mesiac podpísalo 80-tisíc ľudí.

Boli by radi, ak by sa podarilo vyzbierať potrebných 350-tisíc podpisov a referendum by bolo spojené s tohtoročnými jesennými komunálnymi voľbami. "Keď chceme zmenu, musíme dať možnosť ľuďom povedať, v akom pomere chcú zastúpenie v parlamente a následne, ako bude vyzerať aj nová vláda," podotkol Hložník.

Na pódiu sa vystriedali viacerí rečníci. List od matky zavraždenej Martiny Kušnírovej prišla prečítať herečka Anna Šišková. V ňom matka napísala, že by si priala situáciu spred vyše dvoch mesiacov, keď nikto o nej nevedel a novinár Ján Kuciak s jeho snúbenicou a jej dcérou Martinou Kušnírovou boli nažive. 

"Niektorí ľudia majú voči mne výhrady, každý deň mi chodia negatívne listy," uviedla v liste. Neprajníkom odkázala, že bojuje za Martinu a Jána, za vyšetrenie ich vraždy a vecí, na ktoré novinár pri svojej práci poukázal.  

Piatkové zhromaždenie nespoluorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko. Zdôvodnila to prípravou celoslovenskej akcie, nedostatkom peňazí i potrebou na chvíľu sa zastaviť a dohodnúť ďalšie kroky. Iniciatívam, ktoré piatkové zhromaždenie zorganizovali, však vyjadrila podporu.

Na mieste bol náš reportér Michal Kovačič:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?