Správy z vášho kraja:
16. 05. 2018 14:45 | BRATISLAVA/TASR, mm

Investigatívnej novinárke Holcovej mala polícia zobrať mobil, prokuratúra sa bráni

Polícia následne žiadala aj heslá od mobilu, ale aj od aplikácií, ktoré novinárka používa.

Pavla Holcová
Pavla Holcová Foto: Facebook/Pavla Holcová

Niekoľko hodín vypočúvali českú investigatívnu novinárku Pavlu Holcovú, s ktorou spolupracoval zavraždený novinár Ján Kuciak. Polícia jej mala podľa denníka SME odobrať mobil aj so SIM kartou, prokuratúra to odmieta. Holcová vraj odovzdala telefón dobrovoľne.

„Išla som v dobrej viere ako svedok. Nie ako podozrivá. Svedkom sa, myslím, telefóny nezabavujú," napísala v stredu na sociálnej sieti samotná Holcová.

Podľa vyjadrenia prokuratúry s odobratím mobilu však novinárka súhlasila.

„Po tom, ako bol príkaz doručený dotknutej osobe, ktorá s takýmto úkonom súhlasila, počas úkonov smerujúcich k realizácii vyhotovenia požadovanej kópie časti údajov, dotknutá osoba výslovne prehlásila, že dobrovoľne vydáva mobilný telefón pre potreby trestného konania," uviedla v stredu pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podľa slov Holcovej tak ale urobila už pod hrozbou pokuty 1650 eur. A vraj aj po udelení pokuty by jej policajti telefón zobrali.

Polícia následne žiadala aj heslá od mobilu, ale aj od aplikácií, ktoré novinárka používa. To ale odmietla, lebo by sa vyšetrovatelia mohli dostať aj k informáciám, ktoré s prípadom nesúvisia. Navyše novinári musia podľa súčasnej legislatívy chrániť svoje zdroje.

„Zdôrazňujeme, že cieľom získania časti komunikácie bolo výhradne získanie objektívnych dôkazov, ktoré môžu napomôcť pri vyšetrovaní predmetného trestného činu, a nie porušenie práv novinárky. Vyšetrovací tím robí naďalej všetko pre dosiahnutie hlavného cieľa trestného konania, a tým je odhalenie a potrestanie páchateľov úkladnej vraždy," bráni sa ÚŠP.

Holcová sa posťažovala aj na vyšetrovateľa, ktorý jej mal tvrdiť, že celý profesný život je proti systému.

„Vysvetľovala som im, že som s Jánom spolupracovala iba na kauzách, ktoré mali medzinárodný rozmer, a že o slovenských podvodoch na DPH a väzbách vplyvných slovenských podnikateľov na politické špičky nemám detaily," uviedla Holcová pre portál investigace.cz.

„Vyšetrovateľ odmietol tomu uveriť a stále dookola opakoval otázky... Keď som im odpovedala na otázky ohľadom mojej predošlej práce, keď som cestovala na Kubu školiť novinárov, jeden z vyšetrovateľov to okomentoval tak, že som celý profesný život proti systému," doplnila.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?