16. 05. 2018 19:00 | PREŠOV/TV Markíza

Otec, ktorý odpojil syna (†24) od prístrojov, opäť pred súdom: Vypočul si definitívny trest

Prípad otriasol Slovenskom v máji 2015, najprv sa hovorilo o vražde a hrozilo mu doživotie.

O treste v stredu rozhodol krajský súd.
O treste v stredu rozhodol krajský súd. Foto: TVNOVINY.sk

Otec, ktorý ťažko chorého syna odpojil od prístrojov, sa opäť postavil pred sudcu. Najprv sa hovorilo o vražde a hrozilo mu doživotie. Na okresnom súde dostal presne toľko, koľko si odsedel vo vyšetrovacej väzbe, ale obe strany sa odvolali. O treste v stredu rozhodol krajský súd. 

Prípad otriasol Slovenskom 26. mája 2015. Otec svojho ťažko chorého syna odpojil od prístrojov, ktoré zaňho dýchali 24 hodín denne. Čo sa doma stalo, oznámil mame ich druhý syn, keď prišiel domov.

„Mami, on naozaj zomrel. A ja vravím nie, daj mi otca k telefónu, lebo som tomu nemohla uveriť a keď mi ho podal k telefónu, tak povedal jednou vetou, že Dominik zomrel, Dominik je v nebi," povedala Dominikova mama.

„V podstate povedal, že tie prístroje vypol, ten prístroj vypol pred dvoma hodinami. To je všetko, čo povedal," uviedol sused ešte v septembri 2015.

Otec neskôr povedal, že Dominik začal mať problémy s dýchaním, bol modrý a v bezvedomí. Preto začal konať, no záchranku nezavolal. „Podľa mojej mienky, v tých sekundách a minútach, bolo logické, že sa ho snažil oživiť sám," hovoril advokát Daniel Lipšic.

„Bezprostrednou príčinou smrti Dominika Andreja bolo zadusenie po odpojení od dýchacieho a odsávacieho prístroja," povedal znalec.

Okresný súd otcovi vymeral 8 mesiacov a 22 dní. Presne toľko, koľko bol vo väzbe. V stredu o prípade rozhodoval krajský súd a prišla aj zmena v nazeraní na to, ako sa to stalo. 

Nový znalecký posudok potvrdil, že Dominik upadol do kómy, ešte pred odpojením dýchacích prístrojov, ktoré ho udržiavali pri živote. „Súd sa priklonil na stranu mojich výpovedí, že bola snaha o záchranu života," reagoval otec zomrelého Dominika Jozef Andrej.

"Odvolávací senát uznal obžalovaného za vinného z prečinu usmrtenia," dodala Ivana Petrufová z krajského súdu.  

Výška trestu ostala bez zmeny. 8 mesiacov a 22 dní. "Jozef Andrej je od dneska právoplatne slobodný človek, lebo ten niekoľkomesačný trest má vykonaný väzbou," uviedol Lipšic.

Zaplatí akurát pokutu 500 eur za iné trestné činy, ktorých sa dopustil v minulosti. K tomu mu súd udelil aj zákaz viesť všetky druhy motorových vozidiel po dobu dvoch rokov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce