Správy z vášho kraja:
17. 05. 2018 19:30 | BARDEJOV/TV Markíza

Pri laparoskopii jej pretrhli priedušnicu a pacientka zomrela

Nemocnica sa ale bráni, pokutu odmieta zaplatiť.

Pacientka umrela po troch dňoch.
Pacientka umrela po troch dňoch. Foto: TVNOVINY.sk

Po laparoskopickej operácii žlčníkových kameňov sa už domov nevrátila. Pacientke v bardejovskej nemocnici pretrhli pri narkóze priedušnicu. Žena (†54) po troch dňoch zomrela. Úrad pre dohľad zistil, že lekári pochybili. Nemocnica sa ale bráni, pokutu odmieta zaplatiť.

"Čo mám robiť, čo mám dcéram povedať, stále sa ma pýtajú," hovoril - manžel nebohej Jaroslav Pšenčík.

Manžel a tri dcéry aj po takmer tri a pol roku za mamou stále smútia. Do bardejovskej nemocnice pritom išla na rutinnú laparoskopickú operáciu . Zo žlčníka jej vybrali drobné kamienky. Mala strach, no lekárom verila. Boli to totiž jej kolegovia. Sama bola zamestnankyňou nemocnice. Šéfovala bezpečnostnej službe. 

Komplikácie nastali až po operácii, no lekári vraj nevedeli zistiť, čo jej vlastne je. Mysleli si, že je to zápal hrdla, kázali jej preto kloktať. Po troch dňoch ju už vo vážnom stave previezli do košickej nemocnice. "Počas prípravy na operáciu ešte nám zakývala a potom pol hodina a koniec," povedal pán Pšenčík. 

Až tam zistili, že mala deravú už poriadne zahnisanú priedušnicu. Zomrela na otravu krvi.
Anesteziólgovi sa vraj až na piaty pokus podarilo trubicu správne zaviesť do hrdla pacientky. To, že jej pritom prerazil priedušnicu zistili príliš neskoro.

"Úrad zistil pochybenia v postupe pri anestézii pacientky a poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti v správnom konaní uložil sankciu vo výške 6 500 eur," potvrdila Andrea Pivarčiová z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Nemocnica ale tvrdí, že lekári pri operácii postupovali správne, pokutu odmieta zaplatiť a Úrad pre dohľad zažalovala na súde. Správny senát Krajského súdu v Prešove žalobu žalobcu zamietol.

Nemocnica sa ešte plánuje odvolať na Najvyššom súde. Polícia prípad vyšetruje ako trestný čin usmrtenia. Pán Jaroslav verí že sa raz dočká spravodlivosti. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?