Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

18. 05. 2018 18:40 , článok bol aktualizovaný 18. 05. 2018 19:01 | BRATISLAVA/TV Markíza

Muž sa priznal k znásilneniu troch nevlastných dcér. S výškou trestu nebol spokojný

Pred súdom vyhlásil, že je vinný.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Priznal sa k sexuálnym ohavnostiam. Muža zo západného Slovenska, ktorý roky znásilňoval nevlastné dcéry, poslal sudca na dlhé roky za mreže. Pred súdom síce vyhlásil, že je vinný, ale s výškou trestu spokojný nie je.

Tri maloleté sestry zneužíval druh ich matky niekoľko rokov. Každá si prešla peklom. Nechutné perverznosti údajne začal robiť starším dvom dievčatám v útlom veku. Obe podľa obžaloby trpeli sedem rokov. Najmladšiu mal dokonca biť. Žena sa to dozvedela až po rozchode. Pre ochranu obetí neuvádzame mená ani miesto.

„V predmetnej veci prokurátor podal dňa 26.4.2018 obžalobu pre trestné činy znásilnenia, sexuálneho násilia a sexuálneho zneužívania,“ povedal Mojmír Huna z Krajskej prokuratúry v Trnave. 

Prípad policajti uzavreli po piatich mesiacoch. A aj sudca rozhodol veľmi rýchlo. Stačilo jedno pojednávanie, nič mu nedokazovali, lebo vyhlásil, že je vinný a k ohavnostiam sa priznal. Znamená to, že dievčatá nemuseli podrobne rozprávať o tom, čím všetkým si s ním prešli. Rozhodovalo sa len o výške trestu. Mužovi hrozilo maximálne 15-ročné väzenie.

„Sudca okresného súdu uložil obžalovanému trest 13 rokov odňatia slobody a tiež mu uložil ochrannú sexuologickú liečbu ústavnou formou,“ uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Jana Kondákorová.

Posielajú ho do väzenia s minimálnym stupňom stráženia. Rozsudok ale nie je právoplatný. Muž zrejme počítal s tým, že keď sa prizná, dostane nižší trest. Preto sa odvolal. Prokurátor si nechal čas na rozmyslenie. Znamená to, že rozhodovať bude krajský súd.

Podľa odborníkov, ktorí s takýmito obeťami pracujú, je násilník najčastejšie z blízkeho okolia dieťaťa. Mnohí si aj pri tomto prípade položia otázku, kde bola matka. Sexuologička Danica Caisová ale upozorňuje, že v mnohých prípadoch takéto zneužívanie matky naozaj  ťažko rozpoznajú. 

„Sú rôzne dôvody, prečo ženy buď to nevidia alebo to nechcú vidieť. Ono to nie je celkom vedomé správanie,“ povedala sexuologička Danica Caisová.

Psychologička uviedla jeden príklad z praxe. Dcéra mala s vlastným otcom dobrovoľný sexuálny pomer a matka o ničom netušila. Chodila na nočné. 

„Skonštatoval, že on za to nemôže, že sa zaľúbil do vlastnej dcéry, že vedel, že robí zle. Ona mala ďalších partnerov viacerých a už jej to začalo vadiť a oznámila to matke, že sa to deje,“ hovorila klinická psychologička  Kata Piačková.

Prípad dievčat zo západného Slovenska by mal byť výstrahou pre všetkých - aby sme si deti viac všímali a vedeli ich ochrániť. Ako celý prípad krajský súd uzavrie, budeme sledovať.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce