Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

22. 05. 2018 11:37 | BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Zamestnanci sa tešia, zamestnávatelia hnevajú. Jednorazový štátny sviatok nechce ani SNS

Vláda navrhuje 30. októbra deň voľna.

Jednorázový štátny sviatok.
Jednorázový štátny sviatok. Foto: TV Markíza

Stále nie je isté, či si v októbri užijeme deň voľna navyše. Hoci vláda plánovala škrtať sviatky, tento týždeň nečakane prišla s celkom opačnou zmenou a 30. október navrhuje osláviť ako štátny sviatok. Bola by to iba jednorazová záležitosť. Zamestnanci sa tešia, zamestnávatelia majú hlavu v smútku. A proti je aj jeden z koaličných partnerov.

S vyhlásením 100. výročia prijatia Deklarácie slovenského národa, ktorým sa Slovensko prihlásilo k Československu, za jednorazový štátny sviatok, nesúhlasí Slovenská národná strana. Stotožňuje sa s obavou zamestnávateľov, že by išlo o precedens.

"Nevidíme dôvod, aby sa takého mimoriadne sviatky zavádzali aj do budúcnosti," píše sa vo vyhlásení strany. "Slovenská republika má dva štátne sviatky, ktorými si pripomíname našu modernú históriu. To je Deň vzniku Slovenskej republiky a Deň Ústavy Slovenskej republiky. Tieto štátne sviatky považujeme za dostatočné. Výročie Martinskej deklarácie alebo Deklarácie slovenského národa je pamätným dňom, čo plne postačuje," pokračuje vyhlásenie.

Nečakaný darček od vlády

Historicky nie najznámejšia udalosť si vlastný deň voľna vyslúžila okrúhlym výročím. Deklaráciu slovenského národa totiž podpísali pred 100 rokmi, a tak nám vláda chce tento rok dopriať deň pokoja navyše.

Zamestnávatelia už teraz počítajú ušlé zisky. "Zase si to odnesú v zásade podnikatelia," uviedol Mário Lelovský z Republikovej únie zamestnávateľov. Nesúhlasí s ním tripartita, podporu, naopak, návrhu z Úradu vlády deklaroval 1. viceprezident Združenia miest a obcí (ZMOS) Jozef Dvonč. Tento bod tak pokračuje na ďalšie legislatívne konanie s rozporom.

Pozrite si reportáž Viktora Serebryakova:

 
 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce