22. 05. 2018 16:57 , článok bol aktualizovaný 22. 05. 2018 17:24 | BRATISLAVA/zg, TASR

Fico naznačil pravidlá, podľa ktorých by mohli voliť kandidátov na ústavných sudcov

O kandidátoch musia poslanci rozhodnúť do konca roka.

Robert Fico v parlamente.
Robert Fico v parlamente. Foto: TASR

Predseda Smer-SD Robert Fico naznačil pravidlá, podľa ktorých by poslanci mohli voliť 18 kandidátov na sudcov Ústavného súdu.

"Myslím si, že vekový limit by mohol byť 45 rokov. Zamýšľame sa nad myšlienkou, že kandidát by mal mať niektorú z justičných skúšok. Chceme, aby ľudia, ktorí pôjdu na ÚS mali elementárne znalosti justície. Môže sa stať, že ak ju niekto nebude mať, nebude sa môcť uchádzať o miesto kandidáta," povedal po koaličnej rade.

Expremiér tiež povedal, že v parlamente by na tieto zmeny mali schváliť novelu zákona. "Navrhujeme tiež, aby kandidáta zvolili poslanci minimálne 76 hlasmi. Nemôžeme súhlasiť, aby to bolo 90, pretože NR SR by nebola schopná zvoliť nikoho," myslí si Fico.

Podľa jeho slov každý kandidát by mal hovoriť jedným svetovým jazykom, aby vedel čítať európsku judikatúu.

Fico ušiel pred našou kamerou. Odmietol povedať, či chcel kandidovať na sudcu ÚS

Šéf NR SR Andrej Danko (SNS) na margo vekovej hranice zdôraznil, že človek, ktorý nemá isté šediny či skúsenosti, by sa nemal o takýto post uchádzať. "Vek je určitou samozrejmosťou, lebo ÚS je výkladná skriňa práva," odkázal. Podľa predsedu Mostu-Híd Bélu Bugára koalícia uvažuje aj o tom, ako bude prebiehať samotné vypočúvanie kandidátov na pôde Ústavnoprávneho výboru NR SR.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) doplnil, že minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) má pokyn pripraviť zákon čo najskôr tak, aby budúcoročná voľba kandidátov na ústavných sudcov prebehla už podľa nových pravidiel.

Na budúci rok - 16. februára - končí funkčné obdobie deviatim sudcom ÚS. Parlament by mal do konca roka zvoliť 18 kandidátov, z ktorých ich náhradníkov vyberie prezident.

Keďže Ústavný súd má celkovo 13 sudcov, zmení sa väčšina ústavných sudcov, vrátane predsedu súdu. Títo sudcovia budú 12 rokov rozhodovať o najvýznamnejších otázkach a sporoch a budú výrazne ovplyvňovať podobu Slovenska až do roku 2031.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce