Správy z vášho kraja:
23. 05. 2018 11:53 | PEZINOK/TASR

Vareha zo Zemplína, ktorý dostal za lykožrúta 11 rokov, zostáva za mrežami

Odsúdili ho za trestné činy skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného.

Mikuláš Vareha.
Mikuláš Vareha. Foto: TASR

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku v stredu zamietol návrh odsúdeného Mikuláša Varehu, v minulosti označovaného za kráľa Zemplína, na povolenie obnovy konania. Okrem iného to znamená, že odsúdený zostáva naďalej za mrežami, kde si odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody. Rozhodnutie súdu zatiaľ nie je právoplatné, obhajca Varehu podal voči rozhodnutiu súdu sťažnosť.

Mikuláš Vareha sa na stredajšom verejnom zasadnutí osobne nezúčastnil, súhlasil však s konaním v jeho neprítomnosti. Z pojednávania vyplynulo, že obnovu konania žiada povoliť z dvoch dôvodov. "Tým hlavným boli zdravotné ťažkosti, ktoré mal mať už pred vyhlásením pôvodného rozhodnutia a tým druhým nemajetnosť odsúdeného," vysvetlil predseda senátu. Na pondelňajšom súde však neboli podľa senátu produkované žiadne nové dôkazy.

Vareha prostredníctvom svojho obhajcu predložil súdu viaceré lekárske správy, ktoré mali poukázať na jeho zlý zdravotný stav. "Prečítané lekárske správy sú o bežnom zdravotnom stave odsúdeného, ktoré zodpovedajú jeho veku. Obžalovaný sa pokúša rôznymi právnymi spôsobmi o prerušenie jeho výkonu trestu," povedal prokurátor vo svojom konečnom návrhu.

Mikuláš Vareha je za mrežami približne sedem rokov, zadržali ho v roku 2011. Podľa rozhodnutia súdov si odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody za trestné činy skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného. Svojím konaním spôsobil ujmu veľkého rozsahu vo výške približne 57 miliónov eur. Keďže Vareha neuhradil peňažný trest 100-tisíc eur, po odpykaní 11-ročného trestu by mal stráviť za mrežami ešte jeden ďalší rok.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?