Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

23. 05. 2018 17:11 | KOŠICE/TV MARKÍZA

Rekordér v nahlasovaní bômb: Polícia dôchodcu chytila, on sa na súde bránil

Anonymnými telefonátmi pravidelne terorizoval košické súdy.

Dôchodca Marián.
Dôchodca Marián. Foto: TV Markíza

Dôchodca Marián (62) sa stal rekordérom. Podľa polície totiž nahlásil bombu minulý rok dokopy šesťkrát. V piatich prípadoch mu to vyšlo. Do pozoru postavil všetky bezpečnostné zložky.

Pojednávania na súdoch neskôr prerušili. Keď však vlani v septembri telefonoval na tiesňovú linku po šiesty raz, policajti ho chytili priamo pri čine.

„Snažil sa hovoriť kosovským prízvukom: o pol deset vybuhne na Košickem súdu bomba," opísal dôchodcov telefonát košický krajský policajný riaditeľ Juraj Leško.

Marián opäť predstúpil pred súd. Na dnešnom pojednávaní vypovedal aj znalec z odboru kriminalistickej informatiky. „Išlo hlavne o to, aby znalec deklaroval, že dňa 18.9. nebol zaznamenaný hovor, teda nebol vykonaný hovor z telefónu," povedal právny zástupca obžalovaného Roland Kováč.

Marián totiž vyšetrovateľom a súdu tvrdí, že telefón našiel ležať na zemi a on poplašné správy nešíril. „No jednoznačne sme zaujali stanovisko, že môj klient je nevinný," uviedol Kováč. Dodal, že k tomuto záveru dospel po tom, ako mu to povedal dôchodca.

Iný názor však majú vyšetrovatelia, ktorí muža dlhší čas sledovali. Usvedčiť pri čine sa ho pokúsili už v júni a máji minulého roka. Dvakrát im ušiel. „Unikol skrz toho, že sme boli technicky nie celkom dobre pripravení," priznal Juraj Leško.

 

Policajtov sa Marián snažil oklamať tým, že pri telefonovaní používal zahraničnú SIM kartu slovinského operátora s kosovským číslom. Pred súdom priznal, že v nedávnej minulosti vycestoval na Balkán.

„Bol som v Maďarsku, na Ukrajine, v Kosove a z Kosova som urobil jednodňový výlet do Albánska," opísal dôchodca svoje cesty.

Leško spresnil, že motívom obžalovaného mohla byť snaha vyhnúť sa inému pojednávaniu na súde. Prebiehali mu totiž tri konania, pri ktorých mu hrozil trest odňatia slobody až na 15 rokov.

Za opakované šírenie poplašnej správy mu teraz hrozí osemročný trest a náhrada škody za takmer 80-tisíc eur.

Sudca v stredu ukončil dokazovanie, no rozhodnúť zatiaľ nemôže. Pán Michal je totiž obžalovaný v ďalšej trestnej veci a čaká na právoplatný rozsudok.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce