30. 05. 2018 13:55 , článok bol aktualizovaný 30. 05. 2018 15:28 | BRATISLAVA/mm

Potvrdené! Novým policajným prezidentom bude Milan Lučanský

Ten vo funkcii nahradí Tibora Gašpara.

Na snímke nový prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský
Na snímke nový prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský Foto: TASR/Pavel Neubauer

Policajný zbor SR povedie Milan Lučanský. Doterajšieho riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra vymenovala v stredu do funkcie policajného prezidenta ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ujme sa jej od 1. júna. Nahradí Tibora Gašpara, ktorý skončí na čele polície vo štvrtok (31.5.).

Ministerka v stredu predstavila nové vedenie polície, na tlačovej konferencii na ministerstve vnútra sa zúčastnili aj odchádzajúci policajný prezident Tibor Gašpar a policajný viceprezident Ľubomír Ábel, ktorého od júla nahradí doterajší zástupca trnavského krajského policajného riaditeľa Róbert Bozalka.

 

Saková menovala i prvú viceprezidentku Policajného zboru. Druhú najdôležitejšiu funkciu v polícii po prvý raz obsadí žena - doterajšia zástupkyňa riaditeľa Národnej protizločineckej jednotky NAKA Jana Maškarová. Post je voľný od februára 2018, kedy ho opustil Jaroslav Málik.

Od nového menovaného vedenia ministerka očakáva, že bude pokračovať podľa nej v dobre rozbehnutej činnosti a vo výsledkoch predchádzajúceho vedenia. "Očakávam, že prinesie nový vietor do niektorých oblastí, ako je napríklad skrátenie trestného konania a zároveň, že bude budovať dôveru v políciu a skutočne sa bude snažiť znížiť úroveň očierňovania práce všetkých príslušníkov Policajného zboru," povedala.

Lučanský preberie kompetencie po Gašparovi iba dočasne, kým nevstúpi do praxe nová legislatíva týkajúca sa nového spôsobu voľby policajného prezidenta, pripravuje ju ministerstvo pod vedením Sakovej. V takomto krátkom časovom úseku sa chce venovať viacerým výzvam, menoval otázku migrácie a otázku terorizmu.

S jeho osobou sa minulosti spájali podozrenia týkajúce sa majetkových pomerov. Ministerka Saková vysvetlila, že prešiel kompletnou finančnou kontrolou a pred dvoma mesiacmi získal obnovenú previerku na stupeň "Prísne tajné". "Všetky tieto mediálne informácie a mediálne kauzy, ktoré sa odvysielali v jeho neprospech, boli tak krivé obvinenia," skonštatovala Saková. Lučanský podľa jeho slov nemá odkryť verejnosti svoje majetkové pomery.

Osobu Lučanského ministerka konzultovala s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD), s ktorým podľa jej slov došla k zhode po tom, ako mu vysvetlila všetky jeho medializované kauzy a priblížila previerku NBÚ, ktorou prešiel. Prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi svoju voľbu neoznámila, hlava štátu ju v stredu za to kritizovala. Podľa Sakovej to však bolo pre časovú zaneprázdnenosť Kisku aj jej.

Odchod najdlhšie slúžiaceho šéfa polície Tibora Gašpara súvisí s dianím po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, v dôsledku ktorej skončil premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD). Výmenu na čele polície žiadali ľudia na námestiach aj opozícia.

Ministerka vnútra s menom Gašparovho nástupcu prichádza po mesiaci vo funkcii. Pôvodne ho mala oznámiť niekoľko dní predtým, ako skončí vo funkcii. Avizovala, že zmeny v polícii predstaví v pondelok (28.5.). S jej kandidátom Mariánom Slobodníkom nemal súhlasiť premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), pretože jeho zať podnikal s Ladislavom Bašternákom. Verejne však premiér túto nomináciu nekomentoval.

Pozrite si celú tlačovú besedu


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce