14. 06. 2018 19:20 | GEMER/TV Markíza

Niektoré obce na Gemeri sa v noci zmenili na blatové údolie

Padlo takmer sto litrov vody na meter štvorcový.

Podplavená garáž.
Podplavená garáž. Foto: TV Markíza

Už niekoľko dní spôsobujú búrky problémy vo všetkých regiónoch Slovenska. Na mape zaplavených pribudla spišská obec Bystrany a susedné tri mestá, kde vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity. Voda robila problémy aj na Gemeri.

V obci Kameňany sa vylial miestny potok. Miestni nám povedali, že celá dedina bola pod vodou a takúto záplavu ešte nezažili. Starosta obce Erik Vranka hovorí, že museli privolať aj hasičské jednotky z iných obcí.

Zaplavených bolo viac ako dvadsať domov. „Snažíme sa ochrániť dom. Postavíme bariéru a voda keď narazí, tak sa nedostane na dvor a odrazí sa naspäť do koryta rieky," vysvetlil hasič Lukáš Kaspek.

Hovorkyňa Prezídia HaZZ Zuzana Farkasová konštatovala, že v súvislosti s dažďom zasahovali hasiči v stredu (13. 6.) viac ako 40-krát, pričom najviac výjazdov mali v Košickom kraji.

Najviac zrážok spadlo práve na Gemeri, rekordné čísla však mali pri Košiciach. Meteorológ SHMÚ Marcel Macko zdôraznil, že v Košickej Belej bol úhrn zrážok viac ako deväť centimetrov.

Zdá sa, že ľudia v záplavových oblastiach si budú môcť dnes v noci už vydýchnuť. Podľa meteorológov sa situácia upokojuje. Macko očakáva, že piatok 15. 6. síce ešte bude veľa oblačnosti najmä na východe, ale pršať by malo iba ojedinele.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce