17. 06. 2018 19:20 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Proti povodniam chcú v Banskej Bystrici postaviť múr, obyvatelia sa búria

Hnevajú sa, že mesto im nedalo priestor na pripomienky.

Živá reťaz v Banskej Bystrici.
Živá reťaz v Banskej Bystrici. Foto: TV Markíza

Sedem kilometrov dlhý múr a 59 vyrúbaných stromov. "Hanba magistrátu, majú slúžiť nám a nie kšeftom. A vodohospodársky podnik je jedna barbarská banda," hovorí obyvateľka na proteste.

Rozčúlení ľudia sa spojili a na protest vytvorili živú reťaz. Chcú upozorniť na to, že sa im avizované protipovodňové opatrenia nepáčia. Vodohospodári argumentujú, že ide o jediné účinné riešenie.

"Technicky je to riešené ako podzemné tesniace steny, protipovodňové múriky a v prípade potreby ešte na ne položíme mobilné hradenie," vysvetľujú vodohospodári.

"Toto riešenie považujeme v roku 2018 za koncepčne staré. Sú to riešenia, ktoré sú už v krajinách západnej Eurúpy zavrhované," tvrdí aktivistka.

Ako ochrániť mesto pred storočnou vodou?

Otázka je tu dlho, no riešenie predstavili až teraz a ľuďom ho vodohospodári povedali ako hotovú vec. Primátor Ján Nosko priznáva, že diskusia sa mala začať omnoho skôr, teraz chce zorganizovať odbornú diskusiu, na ktorú pozve aj aktivistov. Aktivisti sa však boja, že zmeny už vraj nebudú možné.

Tak či onak, múr popri Hrone stáť jednoducho bude. Sú už totiž vydané právoplatné stavebné povolenia a začala sa aj súťaž na vyber zhotoviteľa.

Podobná situácia sa zopakovala pri renovácii mestského parku. Nové osvetlenie, lavičky, fontány či detská zóna. Aktivisti hovoria, že opäť len rýchlo.

Nepáči sa im nová podoba terajšieho altánku ani to, že mesto chce vyrúbať niektoré stromy. Od mesta chcú, aby vytvorilo aj iný variant zmien v parku. Primátor v tomto prípade diskusiu i pripomienky pripúšťa. Nie je na ne však už veľa času

"Projekt chceme podať v júli, aby sme neprišli o peniaze z európskych fondov," priznáva Nosko.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce