17. 06. 2018 19:25 | TRENČÍN/TV Markíza

Odborníci týmto stromom nedávali šancu na prežitie. Po roku zostali v šoku

V Trenčíne im pred rokom niekto olúpal kôru.

Olúpané stromy v Trenčíne.
Olúpané stromy v Trenčíne. Foto: TV Markíza

Presne pred rokom zostali obyvatelia najväčšieho trenčianskeho sídliska zhrození. Po nociach tam niekto z viacerých stromov olúpal kôru. Odborníci im nedávali žiadnu šancu na prežitie. Dnes však krútia hlavami. Stromy sa zazelenali do krásy.

"Prakticky už by som očakával, že vlastne na jeseň tieto stromy prirodzene odumrú," povedal dendrológ z košickej botanickej záhrady Peter Kelbel.

Kto to urobil, sa dodnes nevie. Musel si však dať námahu. Podľa odborníka to celé trvalo okolo dvoch hodín.

"To, že strom dokázal prežiť v takomto stave, pri takomto odkôrnení vyše roka, je skutočne zatiaľ rarita," čuduje sa odborník.

Len ťažko povedať, čo bolo dôvodom toho, že stromy sa opäť zazelenali.

"Mohla k tomu prispieť aj pôvodná dobrá vitalita stromov, to znamená že stromy neboli predtým nejakým spôsobom fyziologicky oslabené škodcami alebo napríklad drevokaznými hubami. Vytvorili sa tam určité premostenia a tá lyková vrstva sa snaží teraz takýmto spôsobom, tým výronom miazgy, vlastne obnoviť," vysvetľuje Kelbel.

Nikto nič nevidel, nikto nič nepočul. Aj preto je polícia bezradná. Spoločenskú hodnotu poškodených stromov znalci ohodnotili na osemtisíc eur.

"Trestné stíhanie vo veci prečinu ochrany stromov a krov bolo prerušené, nakoľko sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce začať trestné stíhanie voči konkrétnej osobe," povedala krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová.

Aj napriek nepochopiteľnej ľudskej hlúposti príroda stále dokazuje, že je veľmi silná a aj s takýmto barbarským činom si niekedy dokáže poradiť.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce