Správy z vášho kraja:
19. 06. 2018 10:10 , článok bol aktualizovaný 19. 06. 2018 13:39 | MICHALOVCE/tvnoviny.sk

Ďalšie zavreté bábätko v aute. Na parkovisku v Michalovciach malo iba pootvorené okno

Dieťa našiel náhodný okoloidúci.

Dieťa v aute.
Dieťa v aute. Foto: facebook/Robert Kunč

Ľudia sú, zdá sa, nepoučiteľní. Za posledné dni je to už tretí prípad, kedy rodičia nechali v aute dieťa a odišli.

Tentokrát bábätko zostalo na parkovisku v centre Michaloviec, neďaleko pešej zóny. Našiel ho tam okoloidúci v pondelok asi o 16.30 h, ktorý, podľa jeho slov, ihneď zalarmoval políciu. Tvrdil, že bolo dieťa v aute 15 minút s pootvoreným oknom na asi osem centimetrov.

Podľa našich informácií mamička odbehla na neďaleké námestie, aby svojmu druhému dieťaťu priniesla z auta iné nohavice na prebiehajúce vystúpenie.

„Nebol oficiálne ohlásený žiadny prípad. Policajti sa dopočuli o tom, čo sa stalo a išli na miesto. Mamička už vtedy držala dieťa v náručí, dieťa nejavilo žiadne znaky ublíženia. Mestskí policajti matke dohovorili a napomenuli ju,“ uviedla Iveta Palečková, hovorkyňa primátora a Mestského úradu Michalovce.

Záchranári v tomto prípade nezasahovali.

Rodičia, ktorí nechajú svoje dieťa v aute bez dozoru, by si mali uvedomiť aj možné trestnoprávne následky. Píše polícia na sociálnej sieti.

Môže ísť o trestný čin opustenie dieťaťa, kde hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov a v prípade dieťaťa mladšieho ako šesť rokov hrozia tri až desať rokov.

Ak niekto vidí v aute zavreté dieťa bez dozoru, mal by vedieť, čo v takej situácii spraviť.

"Ak je to možné a aj situácia to dovoľuje, treba zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla, napríklad v nákupnom centre vyhlásiť cez informačný stánok alebo cez SBS službu. Ak si nevie sám poradiť, odporúčame zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc ako postupovať," dodáva polícia.

Na otázku, či rozbiť sklo sa nedá odpovedať jednoznačne. Občan na jednej strane riskuje, že sa dopustí protiprávneho konania poškodením cudzieho majetku. Ak by však išlo o prípad krajnej núdze, a konanie by spĺňalo všetky zákonné podmienky na takéto konanie, občan by mohol postupovať aj takýmto spôsobom. Je však na zvážení, či takéto konanie spĺňa všetky podmienky protiprávnosti v prípade krajnej núdze.

zdroj: Facebook/PolíciaSR

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?