Správy z vášho kraja:
19. 06. 2018 17:23 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Veľká agenda Smeru v NRSR neprešla: Poslanci vládnej strany návrh sami stiahli

Výhrady má koaličný Most aj opozícia.

Robert Fico
Robert Fico Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

Agenda Smeru zastropovanie dôchodkového veku dnes (19.6.) v parlamente neprešla. Poslanci vládnej strany svoj návrh stiahli, skôr ako sa o ňom malo hlasovať.

Podpredseda sociálneho výboru Ján Podmanický(Smer-SD) to odôvodnil "potrebou získať väčší časový priestor na rokovania". Návrh na zmenu ústavného zákona, ktorým sa má dôchodkový vek zastropovať, predložili do parlamentu poslanci koaličnej strany Smer-SD. Na jeho definitívne schválenie potrebujú ústavnú väčšinu, teda 90 hlasov.

Výhrady k návrhu má opozícia. Tá buď takéto riešenie odmieta (SaS), alebo si kladie rôzne podmienky (Sme rodina, OĽaNO). Proti zastropovaniu dôchodkového veku v ústave je aj koaličný Most-Híd. Návrh kritizovali v pondelok na odbornej konferencii v Bratislave aj viacerí odborníci, ale aj samotný Inštitút finančnej politiky pri rezorte financií, ktorý vyčíslil, že tento krok bude mať negatívny vplyv na rast výdavkov na dôchodky a môže spôsobiť aj pokles samotných dôchodkov.

Poslanci Smeru-SD navrhujú dať do ústavy formuláciu, že "vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov. Za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu každý, kto vychoval dieťa, má právo na primerané zníženie maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe".

Viac nájdete v reportáži Viktora Serebryakova

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?