Správy z vášho kraja:
20. 06. 2018 11:11 , článok bol aktualizovaný 20. 06. 2018 20:21 | BRATISLAVA/TASR

Farmári chceli s ministerkou Matečnou rokovať všetci, nakoniec sa vôbec nestretli

Pred budovou ministerstva vyjadrili Gabriele Matečnej nedôveru.

Odparkovaný traktor pred Prezidentským palácom.
Odparkovaný traktor pred Prezidentským palácom. Foto: TASR

Na stredajšom zhromaždení pred Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyjadrili nespokojní farmári nedôveru šéfke agrorezortu Gabriele Matečnej (SNS). Pred budovou ministerstva na Dobrovičovej ulici sa ich zišlo niekoľko desiatok.

Debata s predstaviteľom ministerstva o tom, či budú farmárov zastupovať zástupcovia, alebo na ne pôjdu všetci zhromaždení, skončilo výkrikmi farmárov, že nedôverujú ministerke. Keď sa ani opakovane nepodarilo dospieť k dohode s farmármi o ich zástupcoch na rokovanie, stretnutie sa pred budovou skončilo.

Matečná: Väčšina bodov Košickej výzvy je splnená

Jedenásť z 18 bodov Košickej výzvy, pod ktorú sa podpísali nespokojní farmári, je už splnených súčasnými zákonmi a novelami, ďalšie sú v príprave, alebo sú nerealizovateľné. Povedala to v stredu ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) po tom, ako sa neuskutočnilo stretnutie s farmármi.

Mrzí ma, že pozvanie na rokovanie za účasti zástupcov farmárov odmietli, konštatovala s tým, že čas na rýchlo zvolané stretnutie si našli aj ďalšie organizácie v rezorte. Povedala, že bude uvažovať o nejakej možnosti, aby sa s nimi stretla a vo štvrtok (21.6.) dá stanovisko.

Rezort navrhol v stredu farmárom, že bude rokovať s ich zástupcami z dôvodu kapacity vhodnej miestnosti. Zdôraznila, že predtým, ako ľudia pôjdu do ulíc, treba najprv diskutovať. Ministerka informovala, že sa stretla s jedným farmárom, ktorý mal problém s náhradným pozemkom.

K premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD) uviedla, že práve od jej stretnutia s farmármi očakával riešenia niektorých sporných otázok.

K slovám prezidenta SR Andreja Kisku povedala, že dotácie na užívanú plochu upravuje európske právo, a to je nadradené národnej legislatíve. Podľa nej je škoda, že ju nepozval, aby niektoré veci vysvetlila a mohlo sa takto dávno predísť problémom. Prezident má byť podľa nej nestranný.

Pozrite si jazdu traktoristov Bratislavou 

 

Predseda vlády Matečnú požiadal, aby "sa stretla len s farmármi, s reálnymi ľuďmi, ktorí na pôde podnikajú". "Pretože vidím, že okolo týchto ľudí (farmárov) sa už 'tmolí a motá' veľmi veľa ľudí, ktorí s poľnohospodárstvom nemajú vôbec nič, zastupujú rôzne neziskové organizácie a sú z nejakého pohľadu v proteste 'zamontovaní' úplne inak. Pani podpredsedníčka vlády by mala dnes prijať farmárov, opakujem len farmárov. Nebude prijímať žiadnych predstaviteľov neziskového sektora, ktorí nemajú s farmárčením vôbec nič. Na základe výsledkov ich rokovania potom ja zvážim svoj ďalší postup," dodal Pellegrini.

Prezident Andrej Kiska sa s farmármi stretol dnes o 14.00 h.

Predtým, ako farmári vyrazili na protestnú jazdu z Tyršovho nábrežia, im dali policajti fúkať.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?