Správy z vášho kraja:
21. 06. 2018 08:20 , článok bol aktualizovaný 21. 06. 2018 19:32 | BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Pavla Ruska zadržali. Spolu s Kočnerom u nich vyšetrovateľ navrhuje väzbu

Po výsluchu povedal, že všetko vysvetlil a ostatné povie jeho advokát.

Pavol Rusko prišiel na policajné prezídium na výsluch.
Pavol Rusko prišiel na policajné prezídium na výsluch. Foto: TV Markíza

Vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA obvinil Mariana Kočnera a Pavla Ruska z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Vo štvrtok o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru SR Martin Wäldl.

„Obidve osoby boli zadržané a je na ne spracovaný podnet na väzobné stíhanie,“ doplnil Wäldl. 

 

Exriaditeľ TV Markíza a bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko absolvoval vo štvrtok dopoludnia výsluch pred vyšetrovateľom v prípade falšovania televíznych zmeniek v hodnote 70 miliónov eur. Po ňom odišiel domov, no okolo 12.30 ho polícia zadržala a priviezla do cely policajného zaistenia.  Podobne ako Mariánovi Kočnerovi, aj jemu hrozí väzba.

K výsluchu, ani k svojmu obvineniu sa Rusko na radu svojho právneho zástupcu odmietol bližšie vyjadriť až do času, kým nebude rozhodnuté o opravných prostriedkoch proti uzneseniu o vznesení obvinenia.

"Podal som vysvetlenie k okolnostiam, ktoré sú mi kladené za vinu, odmietol som kategoricky obvinenie a vysvetlil som svoj postoj, svoje argumenty na celú záležitosť," vyhlásil Pavol Rusko pred novinármi po skončení výsluchu, ktorý trval necelé dve hodiny aj s prerušením kvôli procesným námietkam obvineného. "Podali sme sťažnosť, respektíve niektoré opravné prostriedky, takže do ich posúdenia a rozhodnutia o nich na základe odporúčania právneho zástupcu sa ďalej vyjadrovať nebudem," doplnil. 

Takto si Ruska priviezli policajti:

 

"V krátkosti sme sa vyjadrili k vznesenému obvineniu, klient poprel vinu," priblížil výsluch Pavla Ruska jeho právny zástupca Marek Para. Počas výsluchu napadli uznesenie o vznesení obvinenia, ktoré podľa Paru nie je vyhotovené v takej kvalite, aby ho jeho klient mohol pochopiť v celom rozsahu a dostatočne sa k nemu vyjadriť.

Po Ruskovi vypovedal na prezídiu aj Marián Kočner, ktorého NAKA zadržala v stredu. Z dôvodu výsluchu sa Para nechcel vyjadriť k tomu, či Pavol Rusko aj pred vyšetrovateľom potvrdil, že zmenky v roku 2000 podpísal. Proti obvineniu Rusko zatiaľ nepodal sťažnosť, jeho právny zástupca uviedol, že tak mieni urobiť. 

Kočner zostáva naďalej zadržaný, novinárom to uviedol jeho právny zástupca Martin Pohovej.

Pavol Rusko si v stredu (20.6.) večer prevzal na polícii uznesenie o obvinení z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a z trestného činu marenia spravodlivosti. 

O väzobnom stíhaní Kočnera by mal rozhodovať ŠTS

Ak podá prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) návrh na väzobné stíhanie podnikateľa Mariana Kočnera, tak o jeho vzatí do väzby bude rozhodovať sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica.

"Stále sa vykonávajú procesné úkony na polícii, preto spis ešte u seba nemám," spresnil dozorujúci prokurátor ÚŠP v prípade zmeniek Ján Šanta

Rovnako aj o prípadnom návrhu na väzobné stíhanie vo štvrtok políciou zadržaného exministra a bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska by mal rozhodovať ŠTS. To však môže nastať za niekoľko dní. Keďže ide o jednu vec, tak v nej je rovnaký dozorujúci prokurátor Šanta.

Aj keby ŠTS vzal, alebo nevzal Mariana Kočnera do väzby, s určitosťou sa jedna z procesných strán odvolá a podá sťažnosť voči rozhodnutiu nižšieho súdu. O nej bude potom rozhodovať po doručení zase Najvyšší súd SR. To isté platí aj o Pavlovi Ruskovi.

Kauza zmenky

Bývalý riaditeľ televízie Markíza mal v roku 2000 podpísať spolu štyri zmenky, pričom dve vystavil na Mariana Kočnera a dve na Štefana Ágha. Pre tieto zmenky teraz na súdoch prebiehajú tri súdne pojednávania, v ktorých spoločnosť Mariana Kočnera žiada od Pavla Ruska a Markízy – Slovakia spolu viac ako 42 miliónov eur.

Podľa informácií medializovaných v máji Marian Kočner zobral zo súdu zmenky, odôvodnil to tým, že ich chce expertízne preskúmať. Pojednávanie v zmenkovom spore, ktoré sa malo uskutočniť v stredu, bolo zrušené, a to z dôvodu vykonávania ďalších procesných úkonov vzhľadom na účelnosť konania.

Televízia podala trestné oznámenie na Mariana Kočnera a Pavla Ruska za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Prípadom sa zaoberá NAKA. Vysielateľ tiež požiadal Finančné riaditeľstvo SR o preverenie, či si spoločnosti spojené s Marianom Kočnerom riadne splnili daňové povinnosti.

Kto je vlastne Marián Kočner?

Podnikateľ, ktorý mal dlhé roky povesť nedotknuteľného. Od prezidenta Kováča dokonca dostal milosť. Jeho meno však dodnes lieta v miliónových kauzách a na krku má políciu aj prokuratúru. A hoci sa objavil na mafiánskych zoznamoch, netajil sa stykmi s "politikmi".

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?