Správy z vášho kraja:
22. 06. 2018 10:11 , článok bol aktualizovaný 22. 06. 2018 15:36 | BRATISLAVA/TV Markíza

Prokurátor žiada väzbu pre Mariána Kočnera a Pavla Ruska

Jeden z obvinených v kauze zmeniek marí trestné stíhanie, tvrdí Ján Šanta.

Marián Kočner a Pavol Rusko.
Marián Kočner a Pavol Rusko. Foto: TV Markíza

Prokurátor žiada väzbu pre Mariána Kočnera a Pavla Ruska. Stotožnil sa s návrhom vyšetrovateľa. TV Markíza to potvrdil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

O tom, či obvinení skončia za mrežami, rozhodne v sobotu popoludní Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici.

Aj keby ŠTS vzal, alebo nevzal Mariána Kočnera a Pavla Ruska do väzby, s určitosťou sa jedna z procesných strán odvolá a podá sťažnosť voči rozhodnutiu nižšieho súdu. O nej bude potom rozhodovať po doručení zase Najvyšší súd SR. 

 

Jeden z obvinených v kauze zmeniek marí trestné stíhanie, tvrdí prokurátor

Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v prípade falšovanie zmeniek voči TV Markíza Ján  Šanta  je presvedčený, že minimálne jeden z dvoch obvinených v tomto prípade by mal byť vzatý do väzby.

Potrebu väzby odôvodňuje  Šanta  tým, že by obvinení Marian K. a Pavol R. mohli na slobode pokračovať v trestnej činnosti, najmä ekonomickej. "Jeden z nich už teraz marí objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie. Obvinení sú doposiaľ obmedzení na osobnej slobode a očakávam ich skoré eskortovanie z Bratislavy na súd do Banskej Bystrice," povedal  Šanta .

Originály zmeniek podľa  Šantu  v súčasnosti k dispozícii nie sú. Ako však poukázal, existujú ich alternatívy využiteľné na znalecké skúmanie. "Nie sú absolútne nevyhnutné," vysvetlil v piatok pre médiá. Je "hlboko" presvedčený, že dôkazy v tomto štádiu trestného konania sú v súčasnosti dostatočné na vznesenie obvinenia.

V prípade sa začalo konať skôr, ako pre zmenky podala trestné oznámenie televízia Markíza. Preto sa  Šanta podľa svojich slov osobne zúčastňoval aj civilných súdnych pojednávaní v prípade, kde sa mu malo podozrenie na páchanie trestnej činnosti potvrdiť. Ocenil, ako sa podarilo obvinených zadržať, policajnú akciu považuje za veľmi dobre pripravenú, pričom ju obvinení nemohli predpokladať.

Obidvaja sú v policajnej cele

Vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA obvinil Mariána Kočnera a Pavla Ruska z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. 

Obvinenia boli podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi a bývalému riaditeľovi TV Markíza a exministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi vznesené v prípade falšovania televíznych zmeniek v hodnote 70 miliónov eur. Ruskov právny zástupca avizoval, že proti vzneseniu obvinenia podajú sťažnosť.

NAKA zadržala Mariána Kočnera ešte v stredu (20.6.). Vo štvrtok ráno prišiel na policajné prezídium Pavol Rusko. Po výsluchu opustil policajnú budovu, neskôr ho polícia zadržala. Obvinení absolvovali vo štvrtok výsluch pred vyšetrovateľom.

Podozrenie z falšovania odmietajú

Muži odmietajú podozrenie, že sfalšovali štvoricu zmeniek z roku 2000, z ktorých tri sú teraz predmetom zmenkového súdneho sporu. V ňom spoločnosť Mariána Kočnera žiada od Pavla Ruska a v druhom rade od TV Markíza spolu viac ako 42 miliónov eur. Pavol Rusko pravosť dvoch zmeniek na súde dosvedčil. V jednom spore spoločnosť Mariána Kočnera uspela na prvom stupni, verdikt nie je právoplatný.

TV Markíza podala na Mariána Kočnera aj Pavla Ruska trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. „Konanie NAKA potvrdzuje, že podozrenia, ktoré sme opísali v našom trestnom oznámení voči Mariánovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi, sú závažného charakteru,“ reagovala na štvrtkový vývoj v prípade.

TV Markíza pravosť zmeniek spochybňuje od začiatku sporu

„Okresnému súdu sme predložili dôkazy zdôvodňujúce podozrenie z falšovania zmeniek na základe objektívne overiteľných skutočností,“ uviedol Peter Papanek, mediálny zástupca TV Markíza.

Televízia argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v účtovníctve Markízy ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako došlo k uplatneniu podvodných nárokov. „Tvrdíme, že celý tento príbeh z dielne Mariána Kočnera je vymyslený, zmenky neboli vytvorené v roku 2000, ale neskôr, teda v čase, keď Pavol Rusko už nebol štatutárom TV Markíza,“ doplnil Papanek. 

Pozrite si štvrtkovú reportáž redaktora TV Markíza Michala Hečka.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?