Správy z vášho kraja:
23. 06. 2018 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovenskú mafiu vyčistili, teraz je tu nový problém - zahraničné gangy

Ako sa s nimi vysporiadajú naši policajti? Je to iná mentalita, ťažšie sa k nim preniká alebo láme na spoluprácu.

Mikuláš Černák v rukách polície.
Mikuláš Černák v rukách polície. Foto: TVNOVINY.sk

Zbavilo sa už Slovensko mafie nadobro? Väčšinu dlho fungujúcich gangov policajti rozbili, niektorých ešte súdia, iní si vypočuli doživotné tresty. 

Stále ale nie je vraj po všetkom. Tí, čo zostali, si užívajú statky a už sa sem podľa tajnej služby natlačili zahraničné skupiny.

„Vidíte tu nejakého bossa?" To je jedna z najznámejších viet Mikuláša Černáka, ešte roky predtým ako dostal doživotie. Podobne sa ale bránia dodnes aj ďalší, ktorých označujú sa šéfov gangov. Napríklad Nitran Ľuboš Ferus, obžalovaný z vraždy iného bossa. Ten dáva od všetkého ruky preč. 

„Černák, preboha živého, oni sa hrali na niečo, čo videli vo filme. Ja som ani nevnímal, že niekto niekoho riadi alebo nejaká organizovaná skupina. Normálne sa ľudia chodili baviť, nie jak teraz. Slovensko je na počet obyvateľov, má najviac bossov. Áno, vy ste si to nevšimli? Každý je boss," povedal vlani Ľuboš Ferus, obžalovaný z vraždy Miroslava Sýkoru.

Kedysi boli vraždy a výbuchy na dennom poriadku. Podľa kompetentných sa u nás toľkým gangom darilo kvôli spoločenskej situácii, ktorá vládla po roku 1989. Nazývajú to aj obdobím temna. Chápadlá mali skupiny na najvyšších miestach.

„Vnímanie práva bolo nulitné. Každá táto skupina mala svojich vysokopostavených policajtov, únik informácií, varovanie, od ktorých získavala informácie. To sú skutky z roku 1990 - 2000, kde už aj máme informácie, že brali úplatky, zneužívali právomoc, ale už je to premlčané vo vzťahu k tým policajným funkcionárom," uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Bohdan Čeľovský.

Väčšina silných bossov a ich kumpánov sú už za mrežami. Pohrobkovia, ktorí si zatiaľ užívajú slobodu, hľadajú vraj iný spôsob ako peniaze zarobiť, či si ich užiť. 

No medzitým silnie postavenie cudzojazyčníkov - zahraničných skupín, ktoré zachytila aj tajná služba a píše o nich vo výročnej správe z minulého roka. 

„Jedným zo spôsobov etablovania sa členov zahraničných zločineckých skupín na Slovensku sú ich legálne podnikateľské aktivity, prípadne fiktívne zamestnávanie sa v už existujúcich spoločnostiach. Rastúcim problémom bola stúpajúca kriminalita cudzincov v SR," uvádza sa vo výročnej správe SIS z roku 2017. 

Najviac sa skloňujú Albánci či Ukrajinci. A ako sa s nimi vysporiadajú naši policajti? Je to iná mentalita, ťažšie sa k nim preniká alebo láme na spoluprácu.

„Je to po celej Európe sú tieto skupiny, takže určite budú mať svoje pôsobenie aj na území Slovenska a je to už len na polícii prípadne za pomoci tajných služieb, aby si poradili aj s týmto fenoménom," dodal Čeľovský.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?