Správy z vášho kraja:
05. 07. 2018 19:29 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Vláda sľúbila najväčšiu rekonštrukciu internátov v histórii. Zisťovali sme, ako sa minú milióny

Pozrite si, ktorej škole sa koľko ujde.

Internát.
Internát. Foto: TV Markíza

Najväčšia rekonštrukcia internátov v histórii Slovenska. Vysoké školy dostali na účet od štátu spolu 20 miliónov eur a teraz rozbiehajú tendre. Peniaze si ešte začiatkom roka vydupala študentská rada vysokých škôl. My sme zisťovali, ako sa minú milióny.

Bratislavský Štúrák v Mlynskej doline sa má zmeniť na nepoznanie. Budova sa zateplí, balkóny úplne zmiznú a namiesto nich sa izby zväčšia. Až 2500 študentov by malo bývať v novom.

„Výraznejšia investícia od štátu alebo z eurofondov tu nebola od vzniku internátov, teda zhruba 50 rokov naspäť," vysvetľuje hovorca Mlynov Peter Šagát.

Majstri zamieria aj do vnútra. Zrekonštruujú chodby, rozvody, vymenia okná, sociálne zariadenia a nový bude aj nábytok. Má to však jeden háčik. Mlyny zatiaľ dostali len niečo vyše troch miliónov eur, kým nepríde aspoň ďalších sedem, nemôžu spustiť veľký tender. Kedy bude hotovo, nevedia. A kedy by ste to vy chceli mať ideálne hotové? „Včera," odpovedá Šagát.

Lepšie sú na tom na košickej UPJŠ, interiér či rozvody už prerobili. Za štátne peniaze chystajú opravy zvonku. Tender majú rozbehnutý, od štátu prišiel zatiaľ milión.

„Na tie peniaze sme dlho čakali a dočkali sme sa. Za tie peniaze opravíme fasády na všetkých štyroch blokoch, vymeníme balkóny, tak isto vymeníme osvetlenie za LED osvetlenie, ktoré je úsporné," hovorí riaditeľ internátov Jozef Maligda.

Zatepľovať budú aj v Banskej Bystrici. Univerzita Mateja Bela vymení deravú internátnu strechu. Od štátu má pol milióna.

Dotácie na internáty.
Dotácie na internáty. Foto: TV Markíza
 

Dotácie na internáty.
Dotácie na internáty. Foto: TV Markíza
 

Najviac zatiaľ dostala STU v Bratislave, takmer štyri milióny eur. Technická univerzita v Košiciach si vybojovala tri milióny, zvolenská necelé dva milióny a prešovská jeden a pol. Ostatné internáty si podelia zvyšok. Spolu 20-miliónová štátna dotácia sa rozchytala expresne a na jeseň sa má začať ďalšie delenie.

„Sľúbených bolo celkovo 50 miliónov. Tých 20 už bolo uvoľnených, čiže tých 30 bude. To, čo teraz zostáva otvorené, je ako keby ten kľúč, ako budú rozdelené," tvrdí hovorca ministerstva školstva Peter Bubla.

Ten 30-miliónový zvyšok štát sľubuje poslať v priebehu dvoch rokov. Študenti tvrdia, že to stačí možno tak na havarijné stavy.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?