12. 07. 2018 06:00 | LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TV Markíza

Hrozí turistom v slovenských jaskyniach to, čo zažili thajskí chlapci?

Na Slovensku je zapísaných vyše 7200 jaskýň, iba necelých 20 je prístupných verejnosti a iba v niektorých nájdete aj riečky, či stojaté vody.

Slovenské jaskyne, v ktorých nájdete riečky či stojaté vody.
Slovenské jaskyne, v ktorých nájdete riečky či stojaté vody. Foto: TV Markíza

Celý svet s napätím sledoval záchranu chlapcov z jaskyne v Thajsku. Po niekoľkodňovej záchrannej akcii sú už všetci 12-ti chlapci a ich tréner v bezpečí. V jaskyni ich uväznilo náhle zvýšenie hladiny podzemnej vody po prívalovom daždi. Sú slovenské jaskyne v tomto bezpečné alebo by sa mohlo niečo podobné stať aj u nás?

Na Slovensku je zapísaných vyše 7200 jaskýň, iba necelých 20 je prístupných verejnosti a iba v niektorých nájdete aj riečky, či stojaté vody, ktoré reagujú na zmeny na povrchu.

Bola jar 2017, Demänovskou dolinou sa po intenzívnom daždi valila rozbesnená riečka Demänovka. Preteká aj známou jaskyňou Slobody. Turistický sprievodca Alexander Jurík má túto udalosť ešte v živej pamäti.

„Demänovka bola vyššia ako je zvykom, ale nebol taký stav, ktorý by turistov ohrozoval počas prevádzky," opísal nebezpečnosť situácie turistický sprievodca.

Turisti sa necítia ohrození ani po udalostiach v Thajsku.

V bezpečí sú aj vďaka zariadeniam, ktoré neustále merajú výšku hladiny. Nachádzajú sa vo všetkých sprístupnených jaskyniach, ktoré majú podzemné vody.

Ak hladina stúpne na kritickú výšku, vyšlú varovanie. To sa však udeje v priemere raz dvakrát ročne a voda nestúpa tak rýchlo ako v tropických oblastiach. Náhle úplné zatopenie nikde u nás nehrozí.

V nesprístupnených jaskyniach je ale riziko neporovnateľné. Naposledy prišiel o život pre náhly nárast hladiny vody v chodbách nad jaskyňou Slobody český jaskyniar pred vyše 30 rokmi.

Vošiel do slepej chodby, kde sa pravdepodobne utopil a na základe tejto smutnej udalosti bola časť jaskyne pomenovaná jeho menom, ako Brichtove siene.

Výnimku majú jaskyniari, no do nesprístupnených jaskýň je vstup zakázaný zákonom. Keďže sú ich tisíce, nie všetky vstupy do nich sa dajú kvôli bezpečnosti uzavrieť.

Slovenské sprístupnené jaskyne si teda môžeme užívať bez rizika zaplavenia a nesprístupneným je naozaj lepšie sa vyhnúť.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce