12. 07. 2018 19:41 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kuchár nariaďoval dávkovanie liekov. Seniori ležali hodiny vo vlastných výkaloch

Podarilo sa nám získať ďalšie svedectvá o tom, ako fungoval bratislavský domov seniorov.

Domov seniorov v Bratislave.
Domov seniorov v Bratislave. Foto: TV Markíza

Niekoľko hodín mali nechať nemohúcich klientov ležať vo vlastných výkaloch. Také sú ďalšie šokujúce svedectvá bývalých zamestnancov z domova seniorov v Bratislave. Príbuzná klientky nám zase potvrdila, že kuchár, ktorý sa vydával za doktora, mal prístup k zdravotnej dokumentácii dôchodcov a nariaďoval dávkovanie liekov.

Žena, ktorá nás kontaktovala, mala matku pripútanú na posteľ. Potrebovala starostlivosť 24 hodín denne. Hľadala zariadenie, kde sa o ňu postarajú. Hovorí, že v Bratislave je s tým problém. Preto bola rada, keď jej v nemocnici odporučili, kam má ísť. Prvý dojem bol zmätočný.

„V kuchynke personál fajčil, to som zostala veľmi zaskočená. Na druhé stretnutie som zobrala známeho, pozreli sme priestory, všetko bolo čisté a v poriadku. Personál bol milý a ústretový," spomína si pani Danica.

Neskôr sa stretla s Ivanom Bihárym, pôvodne kuchárom, ktorý sa vydával za lekára. Povedali jej, že má priniesť zdravotnú kartu, aby matke mohli predpisovať lieky. Dokumentáciu mu odovzdala.

Pani Dnaica priznáva, že najskôr nič nespozorovala. Jej matka sa ale Biháryho vypytovala, čo študoval a z čoho má atestáciu.

Na všetko mal odpoveď, že je doktor psychológie, chodil v bielom plášti a kontroloval pacientov.

Matke niekedy nesedel počet liekov. „Večer mala mať šesť a zrazu tam mala dva, v momente som to riešila, niekedy až s krikom, že ako je to možné," uviedla dcéra. Zdôvodnili to tak, že to sú asi iné lieky.

Danica bola pri matke každý deň. Podľa jej slov obvinená 18-ročná Vanessa Pútiková sa o klientov starala ako vedela. Dokonca hovorí o milom a láskavom prístupe.

Sociálna pracovníčka, ktorá v dome seniorov pracovala mesiace predtým, ako tam prišla Danicina mama, hovorí o iných praktikách personálu.

„Nedostali stravu, nedostali pitie, hygiena žiadna, neboli prebaľovaní," tvrdí bývalá zamestnankyňa Jana Šípošová.

Ivanovi Bihárymu a Vanesse Pútikovej hrozí maximálne 8-ročný trest, zatiaľ. Policajti preverujú záhadné úmrtia 10 ľudí.

Viacerí príbuzní klientov z domu seniorov, s ktorými sme sa rozprávali, nám potvrdili, že zvažujú podať hromadnú žalobu na civilný súd.

 Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce