Správy z vášho kraja:
16. 07. 2018 10:53 | MARTIN, BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Veľký test odborníkov: Toto je zoznam potravín, z ktorých nafúkate

Súdni lekári chceli zbúrať alebo potvrdiť niektoré mýty.

Polícia testuje vodiča na prítomnosť alkoholu - ilustračná foto
Polícia testuje vodiča na prítomnosť alkoholu - ilustračná foto Foto: TASR

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a zrejme mnoho vodičov preto váha, či si môžu pred jazdou vychutnať nealkoholické pivo, ktoré má v sebe nejaké to percento alkoholu, alebo si zamaškrtiť na niektorých sladkostiach.  

Súdni lekári z Martina sa spolu s políciou rozhodli otestovať na vlastnej koži tie výrobky, na ktoré sa ľudia vyhovárajú najčastejšie a tak chceli zbúrať alebo potvrdiť niektoré mýty.

Tejto téme sa venovala aj polícia, ktorá prvé výsledky zverejnila už v piatok. Tie hovoria jasnou rečou: Je jedno, či je na obaloch piva 0,0 % alebo 0,5 % alkoholu. Nafúkate „nulu“.  

V reportáži Mariána Lechana z 23.6. si môžete pozrieť, ako niektoré produkty odborníci testovali:

 

Pokutu vám polícia len tak nedá

Alkohol sa totiž okrem vína, piva či liehovín vyskytuje v nízkych koncentráciách aj v bežných potravinách a nealko nápojoch. Ide najmä o kvasené produkty, výrobky z kysnutého cesta či produkty z ovocia.

Potravinári totiž využívajú tradičné fermentačné procesy, ktorými dodávajú svojim výrobkom odlišnú vôňu, chuť, farbu či v neposlednom rade nutričnú hodnotu. Pri toastovom chlebe zase aplikujú alkohol na povrch pečiva, aby predĺžili jeho trvanlivosť.  

„Upozorňujeme na právo požiadať policajnú hliadku fúkať o 15 minút po zastavení, aby sa z tela odbúral minimálny alkohol zastúpený v niektorých z výrobkov každodennej spotreby,“ uvádza polícia.

Ako vysvetlil docent Ľubomír Straka z Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Univerzitnej nemocnice Martin, táto čakacia lehota „je nevyhnutná kvôli alkoholovým výparom, ktoré v ústnej dutine ostávajú ešte zhruba 5 až 10 minút v rôznych záhyboch, dutých priestoroch pod plombami či v zubných kazoch.“ Ako dodal, meranie môžu skresliť aj ovocné džúsy, ústne spreje s obsahom liehu, lieky a kvapky či dokonca aj grgnutie.

Pozrite si, ako obstáli potraviny v teste na alkohol:

testovane_vyrobky.jpg
 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?