Správy z vášho kraja:
19. 07. 2018 11:03 , článok bol aktualizovaný 19. 07. 2018 16:30 | TATRANSKÁ JAVORINA/tvnoviny.sk

Výlety vo Vysokých a Belianskych Tatrách si radšej neplánujte. Voda podmyla chodníky

V Tatranskej Javorine hrozí vyliatie potoka z koryta i strhnutie mosta.

Potok Belá pri Liptovskom Hrádku.
Potok Belá pri Liptovskom Hrádku. Foto: Michal Hoľan/somreporter

Intenzívny lejak sa v Tatrách podpísal aj na miestne potoky, ktoré sa rýchlo plnia.

Nad Rainerovou chatou Studenovodský už potok strhol most na Tatranskej magistrále v smere do Malej Studenej doliny a na Skalnaté pleso. Tatranská magistrála je preto nepriechodná medzi Hrebienkom a Zamkovského chatou.

 

Poškodené mosty sú i na viacerých miestach v Tichej a Kôprovej doline.

zdroj: Facebook/Tatry

 

Hasiči zo Žiliny a Humenného sú v obci Tatranská Javorina v okrese Poprad, kde hrozí, že sa vyleje potok Javorinka.

"Hasiči vykonávajú na mieste protipovodňové opatrenia, nakoľko kvôli stúpajúcej hladine vody hrozí spadnutie mosta," uviedla hovorkyňa hasičov Katarína Križanová.

Starostka Tatranskej Javoriny Alena Pitoňáková potvrdila, že v obci vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity. "V okrese Poprad je vyhlásená mimoriadna situácia, zasadal aj krízový štáb. Tu u nás robíme zabezpečovacie práce, veľké kamene zvážame ku korytu a snažíme sa zachrániť, čo sa dá. Úroveň vodnej hladiny je od rána približne rovnaká, už sa nezvyšuje a prestalo aj pršať," priblížila situáciu Pitoňáková. 

 "V teréne som od večera, vo funkcii som prvé volebné obdobie, v minulosti tu už boli povodne, ale takúto katastrofu si ja osobne nepamätám," dodala starostka s tým, že 3. stupeň povodňovej aktivity vyhlásili ešte v noci a momentálne stále platí. 

Najvážnejšia situácia je momentálne v Prešovskom a Košickom kraji, a to v obciach Mlynky, Stará Lesná a Tatranská Javorina, časť Podspády. 

Studený potok v Starej Lesnej strhol most.

Strhnutý most a vybrežený Studený potok v Starej Lesnej.
Strhnutý most a vybrežený Studený potok v Starej Lesnej. Foto: TASR
 

Výdatné zrážky zasiahli aj rieku Belá. Tá má už 2. stupeň povodňovej aktivity.

 
 

Podľa údajov zo Slovenského hydrometeorologického ústavu majú všetky hladiny riek v regióne, ktoré dosiahli v noci a ráno 1. resp. 2. stupeň povodňovej aktivity, klesajúcu prípadne ustálenú tendenciu.

Prvý stupeň povodňovej aktivity dosiahla rieka Poprad v Kežmarku i v Chmeľnici, Studený potok v Starej Lesnej a tok Lipník v Červenom Kláštore. Na úrovni 2. stupňa povodňovej aktivity ostáva hladina rieky Poprad v Nižných Ružbachoch a tiež Dunajec v Červenom Kláštore. 

Uzavreté doliny

Viaceré turistické chodníky na území Tatranského národného parku (TANAP) a už aj Pieninského národného parku sú od štvrtka po výdatných dažďoch ťažko prejazdné alebo vôbec neprístupné.

Martina Petránová zo Štátnych lesov TANAP-u informovala, že v súčasnosti je už úplne uzavretá Bielovodská dolina, kde podmylo časť cesty a lesníci momentálne nevedia, aká je situácia vo vyšších polohách.

"Javorova dolina je taktiež úplne uzavretá, pretože tam strhlo cestu na zeleno značenej trase. Voda poškodila aj most pod Húpačkami v Malej Studenej doline, čiže zo strany od Hrebienka na Zamkovského a Téryho chatu sa turisti nedostanú," upozornila Petránová. 

Uviedla tiež, že na chodník v Prielome Dunajca spadla kamenná lavína, takže tam návštevníkom taktiež neodporúčajú pohyb v teréne.

"Poškodené mosty sú aj v Tichej a Kôprovej doline, v Malej aj Veľkej Studenej doline, naši pracovníci sú neustále v teréne a mapujú situáciu," uviedla Martina Petránová zo Štátnych lesov TANAP-u. Podľa nej tiež treba rátať, že po chodníku zo Zeleného plesa sa valí voda.  

 

Podmyté chodníky

Voda podmyla chodníky na takmer celom území Vysokých a Belianskych Tatier, od Podbanského až po Bielovodskú dolinu. Škody lesníci zatiaľ nevyčíslili, Petránová však potvrdila, že situácia na chodníkoch je vážna.

Turisti by preto pohyb v teréne mali zvážiť a prispôsobiť aktuálnym podmienkam. Obchádzky či prípadné uzávery sú riadne vyznačené, ŠL TANAP však odporúčajú turistom, aby si v týchto lokalitách dva až tri dni neplánovali výlety.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?