Správy z vášho kraja:
20. 07. 2018 19:25 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nábrežie bratislavského Starého mesta dostane novú tvár

Investori si na pomoc prizvali aj renomovanú architektku.

Nábrežie v Starom Meste.
Nábrežie v Starom Meste. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nová pláž na nábreží hneď pri historickom centre. Bratislavčanom pribúdajú ďalšie miesta na oddych, investori sa chcú zamerať aj na promenádu. Občianski aktivisti však tvrdia, že by sa mali zamyslieť skôr nad opačnou stranou Dunaja.

Múzeum pod holým nebom, lavičky, ktoré vám nabijú mobil či elektrický bicykel. Aj toto by malo byť súčasťou nábrežia Dunaja, ktoré bude spájať Most Apollo so Starým mostom.

Investori si na pomoc prizvali architektku, ktorá stojí za vizuálom viacerých európskych miest, napríklad Barcelona či Hamburg.

Architektka Beth Galí sa inšpirovala Viedňou, kde nábrežie Dunaja využívajú na maximum. Vidí však aj negatíva.

„Mestá sa kedysi navrhovali skôr pre autá, ako pre ľudí. V Bratislave sú štvrte, a je ich dosť aj v absolútnej blízkosti nábrežia , kde rovnováha medzi chodcami, autami a cyklistami nefunguje. Veľkým mínusom sú aj veľmi široké ulice. Napríklad Dostojevského Rád a Landererova . Aj to sa týka nábrežia," hovorí Galí.

Podľa občianskeho aktivistu Matúša Čupku by sa však investor mal zamerať najmä na opačný beh Dunaja.

„Je tu vysoký povodňový múr a hrubé kamene, dostať sa priamo k Dunaju je veľmi náročné. Priestor, ktorý je na opačnej strane v lužnom lese na petržalskej strane, umožňuje to, aby sa tam mohla urobiť ´´náplavka´´ a vykonávať kvalitnejšie aktivity."

Viac v reportáži Silvie Juříkovej

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?