21. 07. 2018 13:43 | BRATISLAVA/TASR

SHMÚ varuje pred búrkami, v okrese Liptovský Mikuláš naďalej trvá hrozba povodne

Kým pre sobotný večer platí výstraha iba na západnom Slovensku, v nedeľu sa musí mať na pozore celá krajina.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR

Západné Slovensko môžu v sobotu večer zasiahnuť búrky s krúpami. Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý upozorňuje pred výskytom búrok na celom Slovensku aj v nedeľu (22.7.).

S búrkami môžu byť podľa meteorológov spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 - 85 km/h.

Pri búrkach je možný aj prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Taktiež sa môže vyskytnúť stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc či podchodov.

V nedeľu búrky na celom Slovensku

Kým pre sobotný večer platí výstraha iba na západnom Slovensku, v nedeľu sa musí mať na pozore celá krajina. Ak ste plánovali výlet, radšej ho prehodnoťte. Výstraha prvého stupňa pred búrkami totiž platí celý deň na celom území.

V okrese Liptovský Mikuláš naďalej trvá hrozba povodne

SHMÚ ďalej upozorňuje, že v okrese Liptovský Mikuláš naďalej hrozí povodeň a pre túto oblasť vydal do sobotňajšej 18. h výstrahu prvého stupňa.

Vzhľadom na už spadnuté zrážky a nasýtenosť povodí budú podľa SHMÚ na niektorých vodných tokoch, hlavne na rieke Belá, pretrvávať vysoké vodné stavy zodpovedajúce stupňom povodňovej aktivity.

Podľa predpokladaného vývoja počasia ústav očakáva poklesy vodných hladín. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovaný.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce