22. 07. 2018 11:16 , článok bol aktualizovaný 22. 07. 2018 18:33 | BRATISLAVA/TASR

SHMÚ zvýšil výstrahy: V ôsmich okresoch platí už druhý stupeň

Pre zvyšok Slovenska platí výstraha prvého stupňa.

Búrka v Rudňanoch.
Búrka v Rudňanoch. Foto: TASR

Búrky s krúpami a krátkymi intenzívnymi dažďami sa v nedeľu podvečer môžu vyskytnúť v okresoch Trenčianskeho, Žilinského, Košického a Prešovského kraja. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke.

Podľa SHMÚ predstavujú búrky s krúpami potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 30 - 50 mm a nárazy vetra rýchlosť 70 - 110 km/h. Pri búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov a podjazdov), uvádzajú meteorológovia.

SHMÚ preto vydal výstrahu druhého stupňa pre okresy Ilava, Púchov, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice, Košice-okolie a Prešov.

Pre zvyšok krajiny platí výstraha prvého stupňa pred búrkami.

Na viacerých miestach sa môžu vyskytnúť aj prívalové povodne

V niektorých okresoch Trnavského, Trenčianskeho, Žilinského, Prešovského a Košického kraja sa môžu vyskytnúť prívalové povodne.

Pre okresy Tvrdošín a Poprad v tejto súvislosti meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa s platnosťou do 19. h.

"Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," uvádza SHMÚ, ktorý predpokladá výskyt sprievodných povodňových javov aj mimo tokov.

Pre viaceré okresy uvedených krajov vydal SHMÚ výstrahu prvého stupňa platnú rovnako do 19. h.

Hasičov na západe zamestnávali búrky už v sobotu večer

Pomáhali pri odčerpávaní vody zo zatopených priestorov, odstraňovaní popadaných stromov a v jednom prípade zasahovali pri spadnutej plechovej streche. Zasahovali napríklad v Čiližskej Radvani či vo Veľkom Mederi.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce