Správy z vášho kraja:
23. 07. 2018 11:55 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Nový článok, na ktorom pracoval aj Ján Kuciak: Šéf drogového kartelu pral peniaze v Tatrách

V Starej Lesnej si stavali aj luxusnú vilu.

Zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová.
Zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová. Foto: TASR

Portál Aktuality.sk zverejnil ďalší text, na ktorom pracoval aj zavraždený novinár Ján Kuciak.

Článok popisuje príbeh nebezpečného medzinárodného drogového kartelu. Jeho šéf Silvio Aquino kontroloval významnú časť biznisu s kokaínom v únii. Peniaze z nelegálnej činnosti pral aj vo Vysokých Tatrách.

Drogy dovážal kartel v kontajneroch s ovocím z Latinskej Ameriky. Veľkú časť kokaínu dovážala rodina Aquinovcov cez prístav v Rotterdame. Banány použité na maskovanie dovozu kokaínu mali končiť v obchodoch. Možno aj na Slovensku.

Silvio Aquino mal za manželku Slovenku Silviu Liškovú. Tá podľa súdneho spisu vedela o jeho biznise, píšu Aktuality.sk.

Príjmy z obchodov s drogami museli prať. Vo Vysokých Tatrách kúpili hotel, v ktorom predtým Lišková pracovala. V Starej Lesnej si stavali luxusnú vilu, v katastri je zapísaná práve na Liškovú.

Tá má na Slovensku ešte firmu Silvis. Spoločnosť je stále aktívna a riadi ju spolu s bratom Borisom. Hoci táto spoločnosť nemá ani webovú stránku, jej ročné tržby boli v roku 2017 podľa databázy Finstat vyše 1,6 milióna eur.

Silvio Aquino bol krátko pred výsluchom na súde v auguste 2015 zavraždený. Niekoľko útočníkov ho neďaleko Maasmechelenu obkľúčilo a zastrelilo. Manželka vyviazla so zraneniami na tvári. Dovoz narkotík to však ani po týchto udalostiach, podľa portálu, nejak neochromilo.

Ján Kuciak a jeho snúbenica boli zavraždení 21. februára 2018. V tej dobe Kuciak spolupracoval na tejto kauze s Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), Investigative Reporting Project Italy (IRPI) a Českým centrem pro investigativní žurnalistiku. Títo všetci prispeli k tomu, aby bola kauza dokončená.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce