23. 07. 2018 17:04 | MICHALOVCE/TV Markíza

Na Zemplíne našli nové ohniská osýpok

Najviac chorých je naďalej v Michalovciach.

Rodičia s deťmi čakajúci na zaočkovanie proti osýpkam.
Rodičia s deťmi čakajúci na zaočkovanie proti osýpkam. Foto: TV Markíza

Podozrenie na výskyt osýpok v ďalších okresoch východného Slovenska spustilo lavínu nových opatrení hygienikov. Príznaky ochorenia mali dve deti v Trebišove a Vranove nad Topľou. V okrese Michalovce evidujú už takmer 300 chorých.

Čakárne u detských lekárov boli v pondelok (23. 7.) v Trebišove plné obyvateľov tunajšej rómskej osady. Pravdepodobne na osýpky tu ochorel trojročný chlapec. Vyšetriť a zaočkovať museli všetky deti od šiestich mesiacov do 18 rokov.

V celej osade žije viac ako 5 000 obyvateľov. Poriadkové služby tu ešte aj dnes zvolávali ľudí do ambulancií.

Vyšetrili vyše 1 200 detí a zaočkovali viac ako 220. „Doočkované boli deti, ktoré nemali úplné pravidelné povinné očkovanie proti osýpkam vzhľadom na vek," konštatovala Daša Račková z ÚVZ.

Vo vyšetreniach a očkovaniach budú pokračovať počas celého týždňa. Opatrenia sa týkajú aj zdravotníckeho personálu v trebišovskej nemocnice. Riaditeľ Juraj Bazár nám potvrdil, že očkujú najrizikovejších pracovníkov, detské oddelenie a ľudí z urgentného príjmu.

Vo Vranove ochorel päťročný chlapec. Nakaziť sa mal v ambulancii lekára v Trhovišti, keď ho chceli proti osýpkam rodičia zaočkovať. Dieťa i rodina je izolované v domácom prostredí.

Najviac chorých je stále v Michalovciach, k pondelku (23. 7.) ich bolo až 279. V nemocnici od začiatku mája liečili 212 pacientov s osýpkami. V meste platí mimoriadna situácia a zákaz spoločenských podujatí. Nevzťahuje sa na Zemplínsku šíravu, kde ochorenie nezaznamenali. Hygienici ľuďom odporúčajú, aby sa nechali zaočkovať.

 


VIAC Z Domáce