06. 08. 2018 17:04 | PIEŠŤANY/TV Markíza

Až týždeň tajili v piešťanských kúpeľoch črevnú nákazu

Za šesť dní hygienikom nahlásili 57 prípadov.

Piešťanský hotel, kde sa ľudia nakazili z jedla.
Piešťanský hotel, kde sa ľudia nakazili z jedla. Foto: TV Markíza

Črevné infekčné ochorenie v piešťanských kúpeľoch. Hygienici zaznamenali na kúpeľnom ostrove desiatky nakazených ľudí. Medzi nimi sú klienti, ale i zamestnanci. Zdravotný stav niektorých bol natoľko vážny, že ich museli hospitalizovať.

Za šesť dní hygienikom nahlásili 57 ochorení. U štyroch výsledky už potvrdili salmonelózu. Skončili v nemocnici. „Čo sa týka príznakov ochorení, tak klienti nám hlásili tieto ochorenia pod klinickým obrazom. Hnačiek, zvracania a vysokej telesnej teploty do 39 stupňov Celzia," povedala nám Mária Marková z trnavského regionálneho ÚVZ.

Aby sa ochorenie nešírilo, museli ihneď zakročiť. Urobili protiepidemické opatrenia. V zariadení urobili plošnú dezinfekciu, vyradili chorých z personálu a sledujú pacientov resp. klientov, ktorí sú podozrivých z ochorenia.

Problémy v tomto kúpeľnom dome nahlásilo vedenie Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Trnave až po týždni. Vzorky zo stravy, ktorú ľudia jedli, sa k hygienikom už nedostali. „Kumulovaný výskyt ochorení mohol byť o niečo nižší, ak by sme vykonali cielené opatrenia ihneď," tvrdí Marková.

Prečo kúpele túto informáciu pred hygienikmi tajili, aj keď v zmysle zákona majú povinnosť o tom informovať čo najskôr, sa nám zistiť nepodarilo. Kúpele nám v SMS napísali, že stanovisko poskytnú, až keď budú mať komplexné vyjadrenie od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

V laboratóriu tohto úradu teraz zisťujú, z čoho presne sa zamestnanci a kúpeľní hostia nakazili. Výsledky by mali byť známe koncom týždňa.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce