07. 08. 2018 06:18 , článok bol aktualizovaný 07. 08. 2018 17:00 | VARÍN/TV Markíza

Pes napadol dievčatko (5), dohrýzol ju do hlavy a krku. Tu sú podrobnosti útoku

Útok sa odohral v pondelok podvečer v obci Varín.

Dievčatko skončilo v nemocnici.
Dievčatko skončilo v nemocnici. Foto: TVNOVINY.sk

Nevinná zábava pod dozorom dospelých nezabránila nešťastiu. Na 5-ročné dievčatko surovo zaútočil pes jej starého otca. Dieťa leží na ARE v Martine. Celoživotným následkom sa zrejme nevyhne.

Bola to len detská hra. Dievča šantilo na záhrade. Keď urobilo mlynské kolo - pitbull to zrejme  vyhodnotil ako útok a zaútočil tiež.

"Došlo k devastačnému poraneniu ušnice, ktorú sa nepodarilo zachrániť a časti vonkajšieho zvukovodu," povedal primár detského oddelenia v martinskej nemocnici Marián Fedor.

Pes hrýzol smerom na krk dieťaťa. "Tá rana bola nebezpečná aj tým, že sa blížila do oblasti miešneho kanála," pokračoval primár.

Zranenia dievčatka sú vážne, no lekárom sa podarilo jeho zdravotný stav stabilizovať. Posttraumatické následky však môžu byť celoživotné.

Maťo je chovateľ psov, špecializuje sa na takzvané bojové plemená. Vie, že výchova psa závisí od majiteľa.

"To dieťa je ešte malé, hlúpe, nevie čo robí. Nevie ako môže ubližovať tomu psovi a ten pes sa nedokáže inak brániť, len zubami- nechtami, lebo je to zviera," vysvetlil chovateľ psov Martin Neradil.

Podobné útoky nie sú zriedkavé. Predvlani ich bolo takmer 40. "Najčastejšie dochádza k uhryznutiam psami v domácom prostredí, pričom najviac uhryznutí je v kategórií detí od 5 do 14 rokov," potvrdil hovorca Národného centra zdravotníckych informácií Boris Chmel.

Tak je to aj v tomto prípade. Pes patril starému otcovi dievčatka. Policajti už začali trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví.

"Treba toho psa dobre viesť, vychovať a netreba ho učiť zbytočnej agresii," hovoril chovateľ.
"Tieto poranenia sú nebezpečné práve preto, že tie bojové psy sú cvičené na útok na krčné žily. Idú po oblasti krku," opísal primár.

"Či by to bol pitbull, či by bol jazvečík, vždy sa bude brániť, keď mu robí niekto niečo čo mu je nepríjemné. Ten pes sa proste bude brániť," dodal chovateľ.

Dievčatko sa v budúcnosti zrejme nevyhne rekonštrukčnej plastickej operácii uška, o ktoré prišlo. Psa, ktorý jej toto zranenie spôsobil utratil veterinár. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce