17. 09. 2018 12:57 , článok bol aktualizovaný 17. 09. 2018 14:58 | PEZINOK/TV Markíza

Mama M. Kušnírovej reaguje na zverejnený identikit: "Ani sa neprihlási, ani ho nikto nespozná!"

Dozorujúci prokurátor tiež potvrdil, že išlo o vraždu na objednávku.

Identikit muža, ktorého hľadá polícka a matka zavraždenej Martiny Kušnírovej - Zlatica.
Identikit muža, ktorého hľadá polícka a matka zavraždenej Martiny Kušnírovej - Zlatica. Foto: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nastal posun. Sedem mesiacov po vražde zverejnili podobizeň muža, ktorý sa mal pohybovať v okolí miesta činu. Prokurátor ale nespresnil, či ide o vraha alebo jeho pomocníkov. Dnes je už ale isté, že snúbencov zastrelili pre novinárovu prácu.

Identikit muža, ktorý by mohol vniesť do vyšetrovania viac svetla, urobila NAKA. Podľa prokurátora sa v čase vraždy mohol pohybovať v okolí miesta činu alebo by mohol mať informácie o páchateľoch. Má približne 30 rokov, nakrátko ostrihané vlasy, bradu a fúzy.

Možný svedok má asi 30 rokov, nakrátko ostrihané vlasy, bradu a fúziky.

„Uvítali by sme, pokiaľ by sa nám osoba prihlásila na Úrade špeciálnej prokuratúry alebo na NAKA na protizločineckej jednotke. Nehovoríme, že tam určite bola, že sa mohla pohybovať," povedal dozorový prokurátor Úrad špeciálnej prokuratúry.

A prečo zverejnili identikit muža sedem mesiacov po vražde? Prokurátor UŠP tvrdí, že im to až teraz im to vyplynulo zo svedeckých výpovedí a kamerových záznamov.

Kým na začiatku pracovali s vyše 30 vyšetrovacími verziami a okruh podozrivých rátali na stovky, dnes je všetko inak. Verzie sú už iba dva a obe sa súvisia s prácou a článkami zavraždeného Jána Kuciaka.

„Z pochopiteľných dôvodov nebudeme tieto bližšie špecifikovať, pretože uverejňovanie akýchkoľvek detailnejších informácií napomáha iba páchateľom zorientovať sa vo veci a v snahe vyhnúť sa trestnému postihu," vysvetlil prokurátor.

Muž, ktorého hľadá polícia v súvislosti s vraždami Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Muž, ktorého hľadá polícia v súvislosti s vraždami Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Foto: TVNOVINY.sk
 

Právny zástupca Kuciakových rodičov Daniel Lipšic je so stavom vyšetrovania spokojný a verí, že zverejnením identikitu prokuratúra nikoho neohrozila. „Som presvedčený, že identikit zverejnili po veľmi dôkladnom zvážení zo strany polície i prokuratúry. Neprináleží mi ani hodnotiť do akej miery táto forma operatívnej taktiky je správna alebo nie," povedal.

Matka Martiny Kušnírovej to tak ružovo nevidí. "Už pol roka to mali mať dávno vyšetrené. Myslím si, že to nie je veľký posun. Tápu asi v tme. Dá sa povedať, išli s bunom na zajaca a vyplašili ho. Ani sa neprihlási, ani ho nikto nenájde. Aj keby ho niekto označil, ujde za kopečky," povedala novinárom pani Zlatica Kušnírová.

Prokurátor potvrdil, že strelec bol profesionál a vraždil na objednávku. Martinu zastrelil zrejme ako prvú. Dostala ranu do hlavy. Novinár mal dve strely v srdci. Pálil na neho z bezprostrednej blízkosti. „Sme stále v štádiu, že nemáme konkrétnych páchateľov. Keby sme ich mali, tak samozrejme, okamžite ich obviníme ale nie sme v takom štádiu," dodal prokurátor.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce