17. 09. 2018 10:14 | BRATISLAVA/PR článok

Liga za duševné zdravie bojuje s nezáujmom o psychické poruchy, pomôcť môžete aj vy

Na Slovensku bolo minulý rok zaznamenaných vyše 500 samovrážd.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Liga za duševné zdravie

Na Slovensku bolo minulý rok zaznamenaných vyše 500 samovrážd. Celkovo sa o dobrovoľný odchod zo sveta pokúsilo až 5 000 ľudí.

Údaje, ktoré sa na úvod nečítajú ľahko. O to viac, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie spočíva väčšina psychických problémov v súčasnom životnom štýle.

Najčastejšími príčinami sú chronický stres, pocit neistoty v práci, rozpad rodinných väzieb a osamelosť či spoločenská nerovnosť.

Týmito problémami veľmi často trpia ľudia, o ktorých to na prvý pohľad vôbec nemusíme tušiť. Prípadne tušíme, ale ich správaniu nepripisujeme potrebnú vážnosť.

A práve dostatočná informovanosť by mohla výrazne prispieť k zlepšeniu situácie. K tomuto záveru dospela i nezisková organizácia Liga za duševné zdravie, ktorá sa vo svojej aktuálnej kampani rozhodla vyliečiť nezáujem.

Ten Liga pociťuje zo strany odbornej verejnosti a vlády, na ktorú už nejaký čas apeluje vo veci spustenia psychiatrickej reformy.

Snahou organizácie je tiež vyzvať Ministerstvo zdravotníctva ku spusteniu programu prevencie a Ministerstvo školstva, aby prichystalo program edukácie.

Ten môže pomôcť pri príprave budúcich generácií v psychosociálnych zručnostiach a schopnosti rozumieť sami sebe. V neposlednom rade Liga za duševné zdravie hovorí o apelovaní na zdravotné poisťovne, ktoré by mali umožniť lepšiu dostupnosť psychoterapií.

„Štatistiky, žiaľ, ukazujú, že drvivá väčšina psychických problémov, v horšom prípade až samovrážd, je spôsobená neriešenými vnútornými bojmi. Duševné problémy sú stigmatizované, alebo brané na ľahkú váhu. Je dôležité rozprávať sa a rozprávať o nich. Človek sa však často zverí skôr cudziemu, a preto sa ako Liga za duševné zdravie snažíme okrem iného o obnovu linky dôvery. Terapeut na druhej strane zohráva pre chorého významnú úlohu," hovorí Martin Knut, prezident neziskovej organizácie Liga za duševné zdravie.

Vďaka finančnej pomoci môže Liga fungovať, šíriť povedomie o psychických poruchách a obnoviť významnú linku dôvery Nezábudka.

V minulosti bola dôležitým spojením medzi človekom s duševnou poruchou a tými, ktorí mu môžu okamžite pomôcť.

Za obdobie 6 rokov jej fungovania vďaka nej klesol počet samovrážd v SR o 10 %. Od polovice roku 2006 Nezábudka kvôli nedostatku finančných prostriedkov nefunguje.

Na jej obnovu môžete prispieť aj vy. V období od 3. 10. 2018 do 7. 10. 2018 sa v uliciach slovenských miest uskutoční zbierka Dni nezábudiek. Kúpou modrej nezábudky podporíte činnosť organizácie, ktorá zachraňuje ľudské životy.

Prispieť môžete aj práve teraz prostredníctvom webstránky Vyliečme nezáujem.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce